Birželio 22 – 30 dienomis Tradicinių amatų centre Arnetų name vyko projektas „Žalčio simbolis lietuvių liaudies mene“. Projekto dalyviai,vedini smalsumo, paslaptingumo, noro bendrauti, prisiliesti bei pažinti, rinkosi Tradicinių amatų centro (TAC) Arnetų namo kiemelyje. Projekto vykdytojams buvo labai gera matyti šiltas, pasitikinčias ir kupinas smalsumo vaikų akis.

Pirmąją projekto dieną moksleiviai susipažino su žalčio įvaizdžiu tautosakoje, literatūroje, apžiūrėjo Mikalojaus Daukšos bibliotekoje surengtą parodą, kurią pristatė bibliotekos darbuotoja. Vaikai dalinosi asmenine patirtimi apie žalčius. Atmintyje užfiksavę šį simbolį, stengėsi jį atkurti audimo staklėmis, iš vytelių ir siūlų nusipintose apyrankėse.

Projekto dalyviai lankėsi ir Kėdainių krašto muziejuje, kur muziejininkė Eglė Morkūnaitė, iš tolo mojuodama ranka ir  nuoširdžiai šypsodamasi, pasitiko būrį jaunimo. Labai įdomiai ir suprantamai pasakojo apie archeologinius kasinėjimus, jų metu aptiktus radinius su žalčio simboliu, leido ne tik apžiūrėti, bet ir jais pasipuošti. Vėliau žalčio simbolį vaikai bandė atkurti vytelių, vilnos ir keramikos darbuose.

Vaikai turėjo galimybę pasisvečiuoti Rimanto Barkausko parduotuvėje ,,Egzotinė gyvūnija“. Gamtininkas supažindino su Lietuvoje bei pasaulyje gyvenančiais žalčiais, pasakojo apie jų gyvenimo būdą, įpročius. Drąsiausiems leido rankose palaikyti kukurūzinį žaltį ir Kalifornijos karališkąją gyvatę. Daugelis panono įsigyti tokį augintinį, tačiau dėdė Rimantas greitai rado išeitį – padovanojo gyvatės išnarą. Vaikų džiaugsmui to pakako. Susipažinę su gyvais žalčiais vaikai skubėjo savo emocijas perteikti amatuose.

Žaltys, žaltys, žaltys… Žaltys karpiniuose, žaltys veltose segėse, žaltys mediniuose amuletuose. Visur tas pats žaltys, tačiau dalyvių kūrybiškumas ir išradingumas sužavėjo net patyrusius mokytojus. Vaikai lyg dėlionę dėliojo prisiminimus ir potyrius į senuosius amatus.

Įgavę jėgų po savaitgalio, projekto dalyviai rimtai kibo į darbus. Vieni kalė ir taukšėjo plaktukais, tarsi muzikos instrumentais grotų  (juk gamino pirmąjį gyvenime žalvarinį žiedą – žaltį!). Puikiai nusiteikusios kitos grupės įsivaizduojamą žalčiuką slėpė lininių audinių ir keliomis spalvomis margintų margučių raštuose.

Paskutinę projekto dieną kiemelis virto spalvinga personažų jūra. Čia vaikščiojo Eglė, šliaužiojo žalčiai, prariedėjo karieta… Projekto dalyviai tapo pasakos ,,Eglė žalčių karalienė“ personažais. Kiekvienas įsijautė į savo vaidmenį ir puikiai vaidino. Skaitovės Danguolės iš Mikalojaus Daukšos bibliotekos dėka, inscenizacija pavyko puikiai! Ne mažiau aistrų, azarto  sukėlė ir Nijolės Grivačiauskienės su dukra vedami kunkuliuojantys tradiciniai judrieji lauko žaidimai, persipynę su šokiais, dainomis.

Kartu su vasaros atostogomis TAC Arnetų namo kiemelyje pražydo įvairiausių amatų kūrybiniai darbai, sukurti 7 – 14 metų gabaus jaunimo. Per senuosius amatus projektas sujungė praeitį ir dabartį.

Dalyvių ir TAC vardu dėkojame Kėdainių rajono savivaldybės administracijai už suteiktą galimybę įgyvendinti projektą ,,Žalčio simbolis lietuvių liaudies mene“.

Projektas „Žalčio simbolis lietuvių liaudies mene“buvo finansuojamas Kėdainių rajono savivaldybės administracijos.