header-img
Svetainės žemėlapis
Versija neįgaliesiems
Naujienos
Projekto „Lietuvos – Lenkijos istorija iš trijų miestų perspektyvos“ kūrybinių dirbtuvių paroda „Mažosios Lietuvos istorijos ženklai“

Kėdainių dailės mokykloje eksponuojama projekto Nr. LT – PL – 3R – 254 „Lietuvos – Lenkijos istorija iš trijų miestų perspektyvos“  dalinai finansuojamas Europos Regioninės Plėtros fondo lėšomis kūrybinių dirbtuvių, vykusių 19 – 08 – 2019 Pagėgiuose, DARBŲ PARODA „Mažosios Lietuvos istorijos ženklai“

Projekto partneriai:

Vedantysis partneris – Pagėgių savivaldybės administracija

Partneris Nr. 2 – Punsko valsčius

Partneris Nr. 3 – Kėdainių krašto muziejus

Skaityti toliau
Evangelikų reformatų bažnyčioje atsiras moderni ekspozicija

Kėdainių krašto muziejus šiemet savo ekspoziciją ruošiasi išplėsti dar keliomis naujomis interaktyviomis technologijomis paremtomis ekspozicijomis. Viena jų praturtins kone labiausiai turistų lankomą miesto objektą – Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčią. Čia, toliau tęsiant Europos kaimynystės priemonės Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną programos projektą „Kunigaikščių Radvilų paveldo Kėdainiuose ir Nesvyžiuje išsaugojimas bei pritaikymas turizmo reikmėms“, bus įrengta inovatyvi ekspozicija, pateiksianti 17 amžių vaizduojančią vaizdo bei garso medžiagą.

Ištirs Radvilas

Europos Sąjungos (ES) finansuojamas projektas „Kunigaikščių Radvilų paveldo Kėdainiuose ir Nesvyžiuje išsaugojimas bei pritaikymas turizmo reikmėms“ Kėdainiuose buvo pradėtas vykdyti praėjusių metų liepos mėnesį. Tuomet iš Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčios kriptų detalesniems tyrimams į Vilnių buvo išvežta apie 50 čia rastų palaikų. Daugiausiai dėmesio skiriama bei detaliausi tyrimai atliekami su sarkofaguose amžinojo poilsio atgulusių garsios Lietuvos didikų giminės Radvilų palaikais.

„Evangelikų reformatų bažnyčios mauzoliejų remontuoti buvo būtina, nes čia jau senokai skverbėsi druskos, o taip pat augo pelėsis, nes nebuvo sprendimo dėl ventiliacijos bei šildymo, tad sarkofagai, praėjus dvidešimtčiai metų po jų paskutinės restauracijos, vėl pradėjo oksiduotis.

Radvilų palaikai iki šiol nebuvo rimtai ištirti, pavyzdžiui, nebuvo padaryta tyrimų DNR atžvilgiu. Visi ligšioliniai tyrimai atlikti tik formalaus apžiūrėjimo, išmatavimo būdu. Tad niekas 100 proc. nepasakė, kad Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčios sarkofaguose yra būtent Jonušas Radvila, Steponas Radvila, ar tikrai tarp tų keturių žmonių palaikų yra Kristupo Radvilos Perkūno palaikai. Taip pat Radvilų palaikus norėta ištirti nes, žinia, kad trūksta trijų mažųjų Radvilų palaikų, gal jie bus atrasti tarp tų maždaug 40 palaikų, kurie buvo paimti iš kitų reformatų bažnyčios kriptų“, – atkreipia dėmesį Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis.

Kol mokslininkai/antropologai tiria Kėdainių Radvilų bei kitų turtingų miestelėnų palaikus, evangelikų reformatų bažnyčioje vyksta intensyvūs darbai – remontuojamos kriptos, čia įrengiama moderni rekuperacijos sistema.

Projekto metu didelis dėmesys skiriamas ir bažnyčios turistiniam patrauklumui didinti – norima lankytojus geriau supažindinti su vienu įstabiausių architektūrinių šalies paminklų, tad ruošiama nauja šiuolaikinėmis kompiuterinėmis technologijomis paremta ekspozicijos dalis.

„Kėdainių reformatų bažnyčiai kuriame papildytos realybės technologija paremtą vaizdo ekspoziciją. Jos pagalba lankytojai galės nusikelti į 17 amžių ir pamatyti, kaip tuo metu maždaug atrodė bei vyko pamaldos šioje bažnyčioje. To meto pamaldas papildytoje realybėje bus galima apžiūrėti iš įvairių bažnyčios vietų, pamatyti jas iš skirtingų to meto žmonių perspektyvos, išgirsti skirtingų miesto gyventojų kalbas.

Šiuos nedidelius vaizdo filmus lankytojai matys planšetėse, jų iš viso bus 20 vienetų – maždaug tiek, kokio dydžio paprastai būna turistų grupės. Su planšete, priėję prie bažnyčioje pažymėtos vietos, lankytojai išvys bei išgirs, kaip prieš maždaug keturis šimtmečius būtent iš tos vietos, kur stovi lankytojas, atrodė ši bažnyčia, jos interjeras, pamaldos, pamokslą sakantis kunigas, galbūt choristai, lankytojai ir panašiai“, – pasakoja Kėdainių karšto muziejui interaktyvias ekspozicijas kuriančios bendrovės „Multimediamark“ vadovas Vytautas Švėgžda.

Geriau atsiskleis

Evangelikų reformatų bažnyčią papildyti interaktyvia ekspozicija siekiama norint geriau atskleisti jos turtingą istoriją.

„Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčios istorija labai įdomi, tai vienas labiausiai lankomų Kėdainių objektų, todėl norėjosi lankytojams pateikti daugiau ir vaizdingesnės informacijos apie jos istoriją. Nusprendėme tai perteikti per virtualųjį pasaulį, inovatyvių technologijų pagalba rekonstruodami istorinę realybę.

Ši bažnyčia yra evangelikų reformatų maldos namai, o ji, ši konfesija, daugeliui mūsų, katalikų, yra menkai žinoma ir atrodo gana paslaptinga. Per kartu su mokslininkais parašytus tekstus, kuriuos vaizdo medžiagoje sakys papildytos realybės technologijos pagrindu atkurti istoriniai Kėdainių miesto veikėjai, siekiame lankytojus supažindinti su evangelikų reformatų konfesija, jos vertybėmis.

Taip pat papildytos realybės technologija atkursime čia buvusį interjerą, lankytojai galės pamatyti, kaip atrodė kunigų ložė, sakykla, kurios nėra išlikusios. Šiuolaikinių technologijų teikiamos galimybės leidžia krašto istoriją pažinti ne tik detaliau ir tiksliau, bet ir įdomiau ir lengviau“, – įsitikinęs R. Žirgulis.

Skeptikams, kurie galbūt abejoja investicijos į šiuolaikines technologijas aktualumą ar vertę, muziejininkas pateikia argumentus: „Galbūt kažkas galėtų sakyti, kad naujoms technologijoms sparčiai besivystant, tai, kas buvo įdiegta šiemet, po poros metų bus neaktualu, pasenę, tačiau manau, kad naujos ekspozicijos yra svarbios ne tiek savo technologijomis ar inovatyvumu, kiek istorija, kurią jos perduoda, pasakojimu, kurį jos parodo. Kurdami naujas interaktyvias muziejaus ekspozicijos dalis akcentuojame ne technologijas, svarbiausia papasakoti istoriją įdomiai, vaizdžiai, o geros istorijos nesensta. Mes negalime pakilti į Luvro ar Valdovų rūmų lygį, bet savo krašto muziejaus lygmenyje ieškome konsensuso, kaip žmonėms istoriją padaryti prieinamą, įdomią, patrauklią, ir jei mums nors kiek tai pavyko padaryti –  džiaugiamės tuo“, – tvirtina R. Žirgulis.

Didelis projektas

Projekto „Kunigaikščių Radvilų paveldo Kėdainiuose ir Nesvyžiuje išsaugojimas bei pritaikymas turizmo reikmėms“ tikslas – restauruoti kunigaikščių Radvilų kriptą ir sarkofagus Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčioje, atlikti kunigaikščių Radvilų kapaviečių mokslinius tyrimus, įrengti modernias ekspozicijas, surengti kunigaikščių Radvilų laikotarpį atspindinčius kultūrinius renginius, konferencijas Kėdainiuose ir Nesvyžiuje.

Projekto partneriai – Kėdainių krašto muziejus ir Nacionalinis istorijos ir kultūros muziejus – draustinis „Nesvyžius“ Baltarusijoje. Šis projektas, startavęs praėjusių metų vasario mėnesį, truks iki 2021 metų pradžios. Viso projekto vertė sudaro kiek daugiau nei 700 tūkst. eurų, iš jų apie 40 tūkst. bus skirta naujajai interaktyviai evangelikų reformatų bažnyčios ekspozicijai.

Informacija iš http://www.rinkosaikste.lt/naujienos/aktualijos/kdaini-evangelik-reformat-banyioje-atsiras-moderni-ekspozicija

Skaityti toliau
1863 m. sukilimo muziejuje vasario 01-29 d.tapybos darbų paroda “ Už mūsų ir jūsų laisvę“

1863 m. sukilimo muziejuje Paberžėje veikia paroda „Už mūsų ir Jūsų laisvę“.

Paroda veiks iki vasario 29 d. 

Skaityti toliau
Nerijaus Moncevičiaus piešinių paroda „Laikas keisti(s) mums“

Nerijus Moncevičius savo darbais siekia atkreipti visuomenės, ypač jaunimo, dėmesį į žydų tautos tragediją – Holokaustą. Piešiniuose gausu simbolių, vaizduojamos emocijos, sugriauti žmonių gyvenimai, viltis ir vaikystė. „Laikas keisti(s) mums“ – piešinių autorius kviečia keisti požiūrį, pripažinti ir kalbėtis apie  praeities įvykius, domėtis istorija ir susimąstyti – ar šiandieninė visuomenė pakankamai tolerantiška ir atvira. Parodos autoriui nesvetima laisvės suvaržymo patirtis. N. Moncevičius rado veiklą, kuri neštų visuomenei naudą, o pačiam leistų nepalūžti ir padėtų integruotis į visuomenę. Pradėjęs piešti paprastu juodu tušinuku jis daug dirbo, kad atskleistų savo talentą. Jo darbų atlikimo technika unikali –  piešdamas naudoja kelis tušinukus, kurie rankose sušyla. O jeigu linija ne tokia, kokios reikia – juk neištrinsi, nepataisysi. Piešinių autorius teigia, kad daugybė smulkių linijų ir detalių sugula į ypatingą laimėjimą – žmogaus stebėjimąsi jo darbais. O nuostaba gali virsti susidomėjimu ir impulsu gilesniam istorijos pažinimui.

Paroda veiks nuo 2020 vasario 3 d. iki 2020 kovo 6 d. Kėdainių krašto muziejuje

Skaityti toliau
PROJEKTO „LIETUVOS-LENKIJOS ISTORIJA IŠ TRIJŲ MIESTŲ PERSPEKTYVOS“ SUSITIKIMAS

Kėdainių krašto muziejus kartu su Pagėgių rajono savivaldybe ir Punsko valsčiumi (Lenkija) partnerio teisėmis dalyvauja Interreg V-A Lietuva – Lenkija programos projekte „Lietuvos-Lenkijos istorija iš trijų miestų perspektyvos“ .

2019 m. gruodžio 20 d. projekto dalyviai susitiko Plinkaigalyje.

Dalyvių susitikimas buvo šventinis renginys, kurio metu dalyviai susipažino su Kėdainių krašto kulinariniu paveldu, o Tradicinių amatų centro Arnetų name  vadovė Regina Lukminienė kvietė dainuoti lietuvių liaudies dainas, kurios skirtos šventiniam laikotarpiui. 

Skaityti toliau
KVIEČIAME PAMINĖTI HOLOKAUSTO AUKŲ ATMINIMO DIENĄ IR DALYVAUTI AKCIJOJE „WE REMEMBER“
KVIEČIAME PAMINĖTI HOLOKAUSTO AUKŲ ATMINIMO DIENĄ IR DALYVAUTI AKCIJOJE „WE REMEMBER“

Sausio 27 minėsime tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną, kuri šiemet siejama kartu su 75-osiomis Aušvico mirties stovyklos išvadavimo metinėmis. Suvokdama Holokausto, kaip tragiško Lietuvos istorijos etapo, reikšmę, ir siekdama pagerbti aukų atminimą, Kėdainių rajono savivaldybė kviečia visus sausio 27 d. dalyvauti Pasaulio žydų kongreso inicijuotoje pasaulinėje akcijoje „We remember“ – „Mes prisimename“.

Akcija vyks sausio 27 d.:

10.30 val. prie buvusios žydų sinagogos Šėtos miestelyje;

13 val. masinių žudynių vietoje Peštiniukų k., Krakių sen.;

16 val. prie paminklo, esančio prie Sinagogų komplekso Senosios Rinkos aikštėje, Kėdainiuose;

17 val. Josvainių miestelio centrinėje aikštėje (Karių aikštė 1, Josvainiai).

Kviečiame visus bendruomenės narius dalyvauti akcijoje, pagerbti Holokausto aukų atminimą uždegant žvakutę arba pagal žydų tradicijas padedant akmenį žudynių ar kitose deramose atminties vietose.

Pasaulio žydų kongresas, minint tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną, iki sausio 27 d. kviečia visus prisijungti prie pasaulinės akcijos „We remember“ („Mes prisimename“), kuri skirta Holokausto aukų atminimui pagerbti ir skleisti žiniai, kad tai negali pasikartoti – nė vienai tautai, rasei ar socialinei žmonių grupei. Dalyvaujantys akcijoje kviečiami nusifotografuoti su užrašu We remember arba Mes prisimename ir dalintis savo nuotrauka socialiniuose tinkluose naudojant grotažymes #WeRemember arba #MesPrisimename.

Skaityti toliau
Paroda „Vaižganto keliu“ Tradicinių amatų centre Arnetų name

Tradicinių amatų centre Arnetų name pradeda veikti respublikinio karpytojų plenero paroda „Vaižganto keliu“.

Paroda veiks iki vasario 12 d. 

 

Skaityti toliau
Kultūros vakaras „Radvilos: nuo Dubingių iki Biržų ir Kėdainių“

Kultūros vakaras „Radvilos: nuo Dubingių iki Biržų ir Kėdainių“

Tarptautinės parodos „RADVILOS. Kunigaikščių istorija ir paveldas“ renginių ciklas

2019 m. gruodžio 12 d. 18.00–19.30 val.

Valdovų rūmų Renginių salė

Jokių kitų vietovių Lietuvoje raida nėra taip glaudžiai susijusi su didikais Radvilomis. Tai Dubingiai, Biržai ir Kėdainiai. Pasidomėkime, kodėl taip yra. Kuo didikų veikla šiose vietose buvo panaši ir kuo skyrėsi? Kaip šiandien čia saugoma Radvilų atmintis? Pabandykime atspėti, kuri vietovė buvo svarbesnė patiems Radviloms. Kaip Dubingiai, Biržai ir Kėdainiai išsirikiuotų mūsų reitingų lentelėje?

Diskutuoti kviečia prof. dr. Albinas Kuncevičius (Vilniaus universitetas), Gintaras Butkevičius, Edita Lansbergienė, Rimantas Žirgulis ir muziejininkai iš Biržų krašto muziejaus „Sėla“ bei Kėdainių krašto muziejaus, dr. Jolanta Karpavičienė (Valdovų rūmų muziejus). 

Po kultūros vakaro maloniai kviečiame aplankyti parodą.

Skaityti toliau
Laidos „Kelias“ reportažas apie Radvilų palaikų tyrimus, I dalis

Šią vasarą laida „Kelias“ turėjo galimybę iš arti stebėti Vilniaus universitetas / Vilnius University Istorijos fakulteto mokslininkų prof. dr. Albino Kuncevičiaus, prof. dr. Raimondos Ragauskienės, prof. dr. Aivo Ragausko, prof. dr. Deimanto Karvelio, dr. Justina Kozakaite ir Kėdainių krašto muziejus vykdomus tyrimus Kėdainių ev. reformatų bažnyčioje. Laidai pavyko užfiksuoti mokslininkų atradimus bažnyčios kriptose, kur palaidoti kunigaikščių Radvilų giminės atstovai ir Kėdainių didikai bei miestiečiai.

Šis pasakojimas – tik tyrimų pradžia. Laukite tęsinio iš Vilniaus universiteto Medicinos ir Istorijos fakultetų, kur šiuo metu ieškoma atsakymų, kieno palaikus pavyko rasti bažnyčios kriptose ir kokie šių žmonių ryšiai su Radvilų gimine.

LAIDOS ĮRAŠAS https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000085567/kelias-radvilu-tyrimai-kedainiuose-i-dalis?fbclid=IwAR1tgKry9k0VsFt2-aW2YUqAivqmW_ZbIkk149qMtuUcTtapirOVvEhzsZY

Skaityti toliau
Nauja paroda „Rudens potėpiai“

Nuo lapkričio 26 d. Kėdainių krašto muziejuje veikia nauja J. Butkevičiaus paroda „Rudens potėpiai“.

Paroda veiks iki 2020 m. sausio 12 d. 

Skaityti toliau
Projekto „Lietuvos-Lenkijos istorija iš trijų miestų perspektyvos“ susitikimas Kėdainiuose

Kėdainių krašto muziejus kartu su Pagėgių rajono savivaldybe ir Punsko valsčiumi (Lenkija) partnerio teisėmis dalyvauja Interreg V-A Lietuva – Lenkija programos projekte „Lietuvos-Lenkijos istorija iš trijų miestų perspektyvos“ .

2019 m. lapkričio 20-21 dienomis Kėdainiuose projekto svečiai iš Pagėgių ir Punsko.

Pirmąją projekto dieną svečiai lankėsi Kėdainių krašto muziejuje, Tradicinių amatų centre Arnetų name bei Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūriame centre. Kėdainių krašto muziejaus padaliniuose projekto dalyviai susipažino su muziejuje ir jo padaliniuose vedamomis edukacijomis, apžiūrėjo naujas ekspozicijas ir diskutavo apie jų pritaikymą muziejuje. 

Antrąją susitikimo dieną projekto dalyviai leidosi į kelionę po Kėdainių kraštą ir susipažino su krašto istorija plačiau. Buvo aplankytas Apytalaukio dvaras, Šeteniai, Šventybrastis, Krekenava, Paberžė. 

Skaityti toliau
Akimirkos iš konferencijos „Kunigaikščių Radvilų kriptų Nesvyžiuje ir Kėdainiuose tyrimai“

2019 m. lapkričio 13 d. 17 val. Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūriame centre (Senoji Rinka 12) vyko 2014–2020 m. Europos kaimynystės priemonės Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną programos projekto „Kunigaikščių Radvilų paveldo Kėdainiuose ir Nesvyžiuje išsaugojimas bei pritaikymas turizmo reikmėms“ ENI-LLB-1-109 konferencija-seminaras „Kunigaikščių Radvilų katalikiškoji kripta Nesvyžiuje ir evangelikų reformatų kripta Kėdainiuose: istorija, dabartis, tyrimai ir perspektyvos“

Dalyvavo:
1. Prof. dr. Aivas Ragauskas, Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas. „Evangelikų reformatų palaidojimai Kėdainiuose (XVII a. 5 dešimt.–XVIII a.): kas, kur ir kaip“.
2. Prof. dr. Deimantas Karvelis, Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademija. „Evangelikų reformatų bažnyčių Kėdainiuose statyba ir rekonstrukcija XVII–XVIII a.“.
3. Prof. Raimonda Ragauskienė, Lietuvos istorijos institutas. „Duomenys apie Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčioje palaidotų kunigaikščių Radvilų sveikatą“.
4. Dr. Justina Kozakaitė, Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas, Vytautė Lukšėnienė, Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centras. „Mokslininkai bažnyčių kriptose: kunigaikščių Radvilų palaidojimų Nesvyžiaus Dievo Kūno bažnyčioje tyrimai“.

Organizatoriai:
Kėdainių krašto muziejus
Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas

Skaityti toliau
Akademinis disputas „Iš kunigaikščių Radvilų istorijos: Lietuvos evangelikų reformatų nekropolis Kėdainiuose“, skirtas Reformacijos dienai Vilniuje

Akademinis disputas „Iš kunigaikščių Radvilų istorijos: Lietuvos evangelikų reformatų nekropolis Kėdainiuose“, skirtas Reformacijos dienai

 

2019 lapkričio 7 d. Lietuvos mokslų akademijoje Vilniuje buvo paminėta praeitais metais LR Seimo į atmintinų dienų sąrašą įtraukta Reformacijos diena. Renginį organizavo Lietuvos Reformacijos istorijos ir kultūros draugija ir Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas, partneriai – Lietuvos mokslų akademija bei Kėdainių krašto muziejus. Renginį vedė Radvilų palaidojimų Dubingiuose tyrimų grupės vadovas archeologas, Nacionalinės mokslo premijos laureatas prof. dr. Albinas Kuncevičius.

Gausiai susirinkę renginio dalyviai buvo supažindinti su kai kuriais mokslinių tyrimų projekto  „Kunigaikščių Radvilų paveldo Kėdainiuose ir Nesvyžiuje išsaugojimas bei pritaikymas turizmo reikmėms“ rezultatais – didžiausio evangelikų reformatų nekropolio buvusios Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teritorijoje – kunigaikščių Radvilų ir kitų evangelikų reformatų palaidojimų Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčioje istoriniais tyrimais.

Buvo perskaityti trys didelio dėmesio sulaukę, gausiai iliustruoti pranešimai. Prof. dr. Raimonda Ragauskienė pateikė duomenis apie Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčioje palaidotų devynių kunigaikščių Radvilų (5 suaugusiųjų ir 4 vaikų) sveikatą, prof. dr. Deimantas Karvelis išanalizavo dviejų evangelikų reformatų bažnyčių Kėdainiuose statybą ir rekonstrukcija, o prof. dr. Aivas Ragauskas aptarė  ikonografijos ir evangelikų reformatų bažnytinių mirčių metrikų knygų informaciją apie evangelikų reformatų palaidojimus mieste. XVI a. vid. – XVII a. pr. jie buvo laidojami kapinėse prie šv. Jurgio bažnyčios, vėliau tiek evangelikų reformatų bažnyčioje ir kapinėse Jonušavoje, tiek didžiojoje bažnyčioje bei kapinėse miesto centre. XVIII a. pab. – XIX a. pirmoje pusėje evangelikai reformatai buvo laidojami naujose kapinėse prie Smilgos upės, kurios vėliau buvo paskirtos stačiatikiams, o evangelikų reformatų palaidojimai iki pat 1940 m. vyko kapinėse Jonušavoje.

Diskusijoje dalyvavo Lietuvos Reformacijos istorijos ir kultūros draugijos pirmininkas Donatas Balčiauskas, Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis, Lietuvos evangelikų reformatų bažnyčios generalinis superintendentas Tomas Šernas, Vilniaus universiteto istorijos fakulteto mokslo prodekanas doc. dr. Salvijus Kulevičius. Nuostabiomis religinėmis giesmėmis renginį meniškai papuošė choras „Giesmė“ (vadovė Gražina Petrauskaitė).

Skaityti toliau
Protmūšis „Lietuvos laisvės kovų istorija“

2019 metų lapkričio 12 dieną į Daugiakultūrį centrą susirinko devynių  Kėdainių miesto ir rajono mokyklų mokinių komandos, kurios dalyvavo protmūšyje „Lietuvos laisvės kovų istorija“. Protmūšis  buvo trečiasis Kėdainių rajono savivaldybės finansuojamo projekto „Jie tikėjo, kad mes būsime laisvi“ renginys. Užduotis protmūšiui rengė ir savo organizuojamus žygius partizanų kovų keliais pristatė Vykintas Vaitkevičius – Klaipėdos universiteto dėstytojas, archeologas, o renginį vadė Ieva Šimanauskaitė – Vilniaus universiteto istorijos fakulteto magistrantė. Geriausiai savo žinias parodė ir prizines vietas užėmė Kėdainių „Ryto“ progimnazijos, Krakių Mikalojaus Katkaus ir Akademijos gimnazijos mokiniai. Visi protmūšio dalyviai ir mokiniai, ir mokytojai  buvo apdovanoti UAB „Daumantai Lt“ ir  AB „Lifosa“ prizais bei Daugiakultūrio centro padėkomis.

Audronė Pečiulytė

Daugiakultūrio centro vadovė

Skaityti toliau
Projektas „Lietuvos-Lenkijos istorija iš trijų miestų perspektyvos“

Projektas „Lietuvos-Lenkijos istorija iš trijų miestų perspektyvos“

 

Kėdainių krašto muziejus kartu su Pagėgių rajono savivaldybe ir Punsko valsčiumi (Lenkija) partnerio teisėmis dalyvauja Interreg V-A Lietuva – Lenkija programos projekte „Lietuvos-Lenkijos istorija iš trijų miestų perspektyvos“ (projekto numeris LT-PL-3R-254). Punskas, Pagėgiai ir Kėdainiai yra artimai susiję istoriniais, kultūriniais ir ekonominiais saitais. Kėdainius valdę kunigaikščiai Radvilos, turėjo valdų ir Palenkėje, kur įsikūręs Punskas. Pagėgiai priklausė Rytų Prūsijai, ekonominiais ir konfesiniais ryšiais bei knygnešyste stipriai įtakojusiai Kėdainius ir Punską. Šie stiprūs istoriniai ryšiai tarp miestų yra mažai žinomi ir menkai atskleisti muziejų ekspozicijose ir jų kultūrinėje veikloje. Dėl savo periferiškumo nepakankamai finansuojamas ir vystomas minėtų miestų kultūrinis paveldas, per menkai bendradarbiaujama tarp kultūros ir mokslo įstaigų abipus sienos, nevyksta bendri kultūriniai renginiai. Pagrindinis šio projekto tikslas yra padidinti Punsko, Pagėgių ir Kėdainių savivaldybių ir kultūrinių institucijų bendradarbiavimą abipus sienos, skatinant bendro kultūros paveldo puoselėjimą, vystymą ir domėjimąsi juo, siekiant pritraukti daugiau turistų iš Lietuvos ir Lenkijos, o taip pat išsaugoti kultūros paveldą ateities kartoms.

 

Įgyvendintas projektas padės trims miestams, o taip pat ir visam Lietuvos-Lenkijos regionui geriau saugoti ir vystyti kultūros paveldą, kurti naujas turistams įdomias vietas, išsaugoti gyvą istorijos bendrumą.

 

Šis tikslas gali būti pasiektas tik užmezgus tvarius ryšius kultūros vystymo, mainų, viešinimo srityse, kartu organizuojant kultūrinius tematinius renginius, taikant IT sprendimus platesnei lankytojų auditorijai pritraukti, pritaikant muziejus ir jų ekspozicijas įvairių amžiaus ir socialinių grupių turistų poreikiams.

 

Projekto metu vyksta partnerių susitikimai, kūrybinės dirbtuvės ir plenerai. Kėdainių krašto muziejus parengs keturias naujas ir interaktyvias multimedijines ekspozicijas: „Kėdainiai – daugiatautis Abiejų Tautų Respublikos miestas“, „Czeslawas Miloszas – Kėdainių krašte gimęs genijus“; interaktyvus XVII a. Europos ir LDK žemėlapis-stendas „Kėdainių ryšiai su pasauliu“; interaktyvus Radvilų giminės geneologinis medis „Miesto savininkai kunigaikščiai Radvilos“.

 

Skaityti toliau
Konferencija-seminaras „Kunigaikščių Radvilų katalikiškoji kripta Nesvyžiuje ir evangelikų reformatų kripta Kėdainiuose: istorija, dabartis, tyrimai ir perspektyvos“

2019 m. lapkričio 13 d. 17 val. Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūriame centre (Senoji Rinka 12) vyks 2014–2020 m. Europos kaimynystės priemonės Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną programos projekto „Kunigaikščių Radvilų paveldo Kėdainiuose ir Nesvyžiuje išsaugojimas bei pritaikymas turizmo reikmėms“ ENI-LLB-1-109 konferencija-seminaras „Kunigaikščių Radvilų katalikiškoji kripta Nesvyžiuje ir evangelikų reformatų kripta Kėdainiuose: istorija, dabartis, tyrimai ir perspektyvos“

Dalyvauja:

  1. Prof. dr. Aivas Ragauskas, Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas. „Evangelikų reformatų palaidojimai Kėdainiuose (XVII a. 5 dešimt.–XVIII a.): kas, kur ir kaip“.
  2. Prof. dr. Deimantas Karvelis, Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademija. „Evangelikų reformatų bažnyčių Kėdainiuose statyba ir rekonstrukcija XVII–XVIII a.“.
  3. Prof. Raimonda Ragauskienė, Lietuvos istorijos institutas. „Duomenys apie Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčioje palaidotų kunigaikščių Radvilų sveikatą“.
  4. 4. Justina Kozakaitė, Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas, Vytautė Lukšėnienė, Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centras. „Mokslininkai bažnyčių kriptose: kunigaikščių Radvilų palaidojimų Nesvyžiaus Dievo Kūno bažnyčioje tyrimai“.

 

Organizatoriai:

dainių krašto muziejus

Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas

Skaityti toliau
KONFERENCIJA „ŽEMĖ PRAŠO NEPAMIRŠTI VARDŲ“, SKIRTA VIETOVARDŽIŲ METAMS

Lapkričio 8 d. 14−17 val. vyks konferencija, skirta vietovardžių metams „Žemė prašo nepamiršti vardų“.

PROGRAMA:
14.00−14.30 − Įžanginis žodis
Valentinas Tamulis, Kėdainių rajono savivaldybės meras
Audrys Antanaitis, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkas
Rūta Švedienė, Kėdainių rajono savivaldybės vyr. specialistė
Rytas Tamašauskas, Kėdainių rajono savivaldybės vyr. specialistas

14.30−14.45 − Knygos „Žemė prašo nepamiršti vardų“ ir
Stasio Padalevičiaus fotografijų parodos „Vienkiemių likimai“ pristatymas
(iš Krašto muziejaus fondų)
Daugiakultūrio centro vadovė Audronė Pečiulytė

14.45−15.15 − Doc. dr. Filomena Kavoliutė (Vilniaus universitetas)
Gyvenamųjų vietovių vardai – nematerialusis šalies kultūros paveldas

Kavos pertrauka (15.15−15.30)

15.30−16.00 − Rita Urnėžiūtė (žurnalas „Gimtoji kalba“)
Maršrutas „Spindulių kloniai – Light House“, kita stotelė – B23“

16.00−16.40 – Mokyklų renginių pristatymas
Kėdainių „Ryto“ progimnazija (Viktorija Naujokienė)
Akademijos gimnazija (Jurgita Čeidaitė)
Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras (Aldona Šliažaitė)

16.40−18.00 – Josvainių tautinės muzikos kolektyvas ,,Auštaras“

Renginį organizuoja:
Kėdainių rajono savivaldybė
Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūris centras
Lietuvių kalbos draugijos Kėdainių Mikalojaus Daukšos skyrius

Skaityti toliau
NVŠ UŽSIĖMIMŲ GRAFIKAS

NVŠ UŽSIĖMIMŲ GRAFIKAS

2019m. spalio 1d.- gruodžio 31d.

 

,,Audimas staklėmis“ Užsiėmimus veda sertifikuotų tautinio paveldo tradicinių amatų meistrė Milda Petraitienė

1 gr. pirmadieniais   10 – 12 val.,                      

2 gr. pirmadieniais   14 – 16 val.

3 gr. pirmadieniais   16 – 18 val.

4gr. ketvirtadieniais  15 – 17 val.

 

,,Tautinės juostos“ Užsiėmimus veda sertifikuotų tautinio paveldo tradicinių amatų meistrė Loreta Steponavičienė

1 gr. antadieniais    15 – 17 val

2gr. trečiadieniais   15 – 17 val.

 

,,Vilnos kelias“ Užsiėmimus veda sertifikuotų tautinio paveldo tradicinių amatų meistrė Jūratė Atkočiūnienė

1 gr. pirmadieniais   14 – 16 val.

2 gr. antradieniais      15 – 17 val.

3 gr. penktadieniais  13 – 15 val.

 

,,Vytelių pynimas“ Užsiėmimus veda sertifikuotų tautinio paveldo tradicinių amatų meistrė Birutė Šinkūnienė

1 gr. pirmadieniais   14.30 – 16.30 val.        

2 gr. antradieniais      12 – 14 val.                           

3gr. trečiadieniais     14.30 – 16.30 val.

4gr. ketvirtadieniais  14.30 – 16.30 val

 

,,Lietuvių liaudies keramika“ Užsiėmimus veda sertifikuotų tautinio paveldo produktų tardicinė amatininkė Dalė Urbienė

1 gr. antradieniais     12 – 14 val.

2gr. trečiadieniais     14 – 16 val        

3gr. ketvirtadieniais   14–16 val.        

 

,,Medžio drožyba“ Užsiėmimus veda sertifikuotų tautinio paveldo produktų tardicinis amatininkas Audrius Vasiliauskas

1 gr. pirmadieniais   15.30 – 17.30 val.

 

Skaityti toliau
Antrasis projekto „Jie tikėjo, kad mes būsime laisvi“ renginys

Spalio 2-ąją Daugiakultūriame centre vyko renginys, kuriame Vilniaus universiteto istorijos fakulteto doktorantas Dainius Noreika skaitė paskaitą „Skirtingų istorijų sankirtos: birželio sukilimas, holokaustas ir partizanų karas“. Jis akcentavo, kad į istoriją ir partizanų karo istoriją turime žvelgti kritiškai, suvokti to meto realybę. Lietuvos partizanai buvo gana įvairūs žmonės, iš skirtingų socialinių sluoksnių, tad ir jų veikla, sprendimai įvairiais to meto laikotarpiais buvo nevienodi. Mūsų muziejaus vyr. muziejininkas Vaidas Banys taip pat padarė labiausiai kontroversiškai vertinamų partizanų veiklos mūsų krašte apžvalgą, atkreipdamas dėmesį, kad labai nedaug  jų dalyvavo žydų naikinime. Pokario laikotarpio dainas dainavo ir prisiminimais apie tremtį į Sibirą dalinosi Kėdainių kultūros centro Kalnaberžės skyriaus folkloro ansamblis „Radasta“.  Projektą „Jie tikėjo, kad mes būsime laisvi“  finansuoja Kėdainių rajono savivaldybė.

Audronė Pečiulytė

Daugiakultūrio centro vadovė

Skaityti toliau
NEFORMALAUS VAIKŲ ŠVIETIMO PROGRAMOS TRADICINIŲ AMATŲ CENTRE ARNETŲ NAME

Kėdainių krašto muziejaus tradicinių amatų centre Arnetų name nuo vasario mėnesio tęsiamos šešios neformaliojo vaikų švietimo programos, kurias lanko aštuoniasdešimt devyni Kėdainių miesto ir rajono bendrojo lavinimo mokyklų mokiniai. Moksleiviai susipažins su amatais, jų istorija, paplitimu pasaulyje, baltų simbolika Lietuvių liaudies mene, išmoks įvairių technologinių atlikimų būdų ir juos taikys konkrečiame amate. Užsiėmimų metu vaikai turės galimybę bendrauti ir bendradarbiauti, bus ugdomas jų pilietiškumas, tautiškumas, gebėjimas kūrybiškai mąstyti, skatinami domėtis tautiniu paveldu ir senaisiais tradiciniais amatais. Programas finansuoja Kėdainių rajono savivaldybės administracija.

UŽSIĖMIMŲ GRAFIKAS
2019 m. spalio 1 d.- gruodžio 31 d.

Audimas staklėmis. Užsiėmimus veda  sertifikuotų tautinio paveldo tradicinių amatų meistrė 
Milda Petraitienė
I gr. pirmadieniais, 10- 12,

IIgr. 14-16 ,

IIIgr. 16- 18val.
IV gr. ketvirtadieniais, 15 -17 val.

Tautinės juostos. Užsiėmimus veda sertifikuotų tautinio paveldo tradicinių amatų meistrė  Loreta Steponavičienė
I gr. antradieniais, 15-17 val.
IIgr. trečiadieniais, 15- 17 val.

Vilnos kelias . Užsiėmimus veda sertifikuotų tautinio paveldo tradicinių amatų meistrė  Jūratė Atkočiūnienė
I gr. pirmadienias, 14-16 val.
IIgr. antradieniais, 15- 17 val.
III gr. Penktadieniais 13- 15val.

Vytelių pynimas. Užsiėmimus veda sertifikuotų tautinio paveldo tradicinių amatų meistrė Birutė Šinkūnienė
I gr. pirmadieniais, 14.30-16.30 val.
II gr.antardieniais,12-14 val.
III gr. trečiadieniais, 14.30-16.30 val.
IV gr. ketvirtadieniais, 14.30-16.30 val.

Medžio drožyba. Užsiėmimus veda sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinis amatininkas Audrius Vasiliauskas
Pirmadieniais, 15.30-17.30 val.

Lietuvių liaudies keramika. Užsiėmimus veda sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė Dalė Urbienė
I gr. antradieniais, 12-14 val.
IIgr. trečiadieniais, 14- 16val.

IIIgr. trečiadieniais, 14- 16val.

Skaityti toliau