header-img
Svetainės žemėlapis
Versija neįgaliesiems
Naujienos
Kunigaikščių Radvilų sarkofagus susigrąžinęs muziejus dar šiemet žada naujienų

Naujienų portalo „Rinkos aikštė“ straipsnis apie mūsų planuojamus darbus dar šiais metais:

Kėdainių krašto muziejui šie metai buvo neįprasti. Kėdainiai neteko nemažai lankytojų ne tik dėl Kunigaikščių Radvilų mauzoliejaus remonto, bet ir dėl pandemijos. Tačiau muziejaus darbuotojai nenuleido rankų ir dabar gali džiaugtis, kad „Facebook“ paskyroje skelbiamos virtualios parodos, vaizdo įrašų peržiūros pasiekia apie 25 tūkst. lankytojų per mėnesį. Beje, muziejus ruošiasi ir šimtmečio minėjimui.

Dar laukia žinios iš Kanados

Po daugiau nei metų pertraukos į Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčią sugrįžo restauruoti kunigaikščių Radvilų sarkofagai. Šeši kunigaikščių Radvilų sarkofagai restauravimui iškeliavo 2019 metų rugsėjį. Kol kas bažnyčioje lankytojai gali pamatyti tik sarkofagus ir sutvarkytą mauzoliejų. Radvilų šeimos narių palaikai pernai buvo išgabenti į Vilniaus universitetą ir tyrinėjami jo laboratorijoje.

„Jei nepasikeis aplinkybės, galbūt dar šiais metais sulauksime DNR tyrimų atsakymų iš Kanados. Turėtume sužinoti, ar pavyko tarp išvežtų tirti kaulų rasti kitų kunigaikščių Radvilų šeimos atstovų“, – sako Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis. Iki šiol mauzoliejuje buvo nustatyti Jonušo Radvilos ir mažamečio jo broliuko Stepono palaikai. Mauzoliejuje saugoti kunigaikščių Radvilų sarkofagai dėl drėgmės ir netinkamų aplinkos sąlygų buvo paveikti korozijos. Kol sarkofagai buvo restauruojami, mauzoliejuje vyko remonto darbai: įrengtas grindinis šildymas, ventiliacijos sistema.

Be kita ko, bažnyčioje rasti du senieji įėjimai į buvusias kriptas. Vienoje iš jų buvo rasti užmūryti Kėdainių miestiečių palaikai. Muziejaus vadovas pasakoja, kad apie kriptas buvo žinoma ir anksčiau, tačiau niekas nežinojo, kaip į jas patekti. Kitoje pusėje buvo rasta kita kripta, kurioje aptikta nemažai senų karstų, bažnyčios interjero detalių, tačiau viskas šioje atrastoje kriptoje buvo užkrėsta grybeliu. Tad viską teko sudeginti, o rasti karstai su miestiečių palaikais perlaidoti Radvilų kriptoje

Kėdainių karšto muziejaus vadovas sako, kad ekspozicija bus virtuali, todėl visi norintys pabuvoti šioje bažnyčioje galės tai padaryti neišėję iš namų. Pandemija verčia kraustytis į virtualią erdvę.

Apie besibaigiančius metus kalbamės su Kėdainių krašto muziejaus vadovu Rimantu Žirguliu.

– Kaip pavyko išgyventi šiuos nelengvus metus, kuomet pasaulį apėmusi COVID-19 pandemija? Ar ji labai sulaukė planus? Ką teko koreguoti?

– Kažkiek sujaukė, kažkiek kai ką nutolino. Pavyzdžiui, teko perkelti beveik visą Cz.Miloszo festivalį iš 2020 į 2021 metus. Sutrukdė laiku atlikti kai kuriuos naujų ekspozicijų rengimo darbus. Ypač nemažai teko atsisakyti suplanuotų renginių, koncertų Daugiakultūriame centre, neformalaus vaikų švietimo programų užsiėmimų Tradicinių amatų centre. – Kiek muziejus sulaukė lankytojų? Įdomu, palyginus su praėjusiais metais? – Dar metai nesibaigė, bet jau aišku, kad lankytojų turėsime mažiau. 2019 m. per visus metus krašto muziejuje būta 8 288 lankytojų, o 2020 m. po karantino 1 864. Atitinkamai Daugiakultūriame centre būta 10 186, o dabar tik 2 215.

1863 m. sukilimo muziejuje pernai lankėsi 8 003, o po karantino tik 2 749. Suprantama, kad ypač daug lankytojų netekome ne tik dėl pandemijos, bet ir dėl Kunigaikščių Radvilų mauzoliejaus remonto, kuris atvėrė duris tik spalį. Tradicinių amatų centre pernai 12 120, o dabar tik 3 960 lankytojų.

– Ką naujo šiemet siūlėte lankytojui? Kas pasiteisino, ką lankytojai labiausiai įvertino? Kas liko nepastebėta?

– Šiuo metu intensyviai dirbame prie naujų ekspozicijų sukūrimo krašto muziejuje ir reformatų bažnyčioje, tad visa tai pateiksime lankytojų vertinimui po Naujųjų metų. O šiemet ypač aktyviai dirbome socialiniuose tinkluose, viešinome savo rinkinius, Kėdainių istorijos ir paveldo įdomybes. Beje, dar šiemet paskelbsime naujienų, tad sekite mūsų „Facebook“ paskyrą. – Ar uždarius Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčią ir kunigaikščių Radvilų mauzoliejų netekote daug lankytojų? Ar po sarkofagų restauracijos, atidarius mauzoliejų, tikitės lankytojų antplūdžio? – Netekome kelių tūkstančių, bet tikimės, kad ypač kitą pavasarį vėl jų sulauksime. Bus galima grožėtis ne tik atnaujintais kunigaikščių Radvilų sarkofagais, bet ir naujomis interaktyviomis multimedinėmis ekspozicijomis. Suprantama, jeigu tik leis pandemija. – Ar muziejaus lankymui aktualus sezoniškumas, ar lankytojų sulaukiate visais metų laikais?

– Jei reikėtų apibūdinti muziejaus lankytoją, koks jis būtų?

– Dažniausiai į ekskursijas arba edukacinius renginius pavasarį ar rudenį atvykęs moksleivis, vasarą – užsienio ir Lietuvos turistas, o taip pat kultūriniu gyvenimu, renginiais, koncertais besidomintis brandaus amžiaus kėdainietis visais metų laikais. – Kokie ateities planai? – Planuojame 2022 m. Kėdainių krašto muziejaus 100-metį pasitikti atnaujintomis ekspozicijomis, rekonstruotu ir atnaujintu Daugiakultūriu centru. Tapti šiuolaikiška, atitinkančia lūkesčius ir patrauklia, verta nuolat lankytis atminties ir kultūros institucija.

Skaityti toliau
Įvedus karantiną – muziejus ir jo padaliniai lankytojų neaptarnaus!
Nuo lapkričio 7 d., įvedus karantiną, muziejus ir jo padaliniai lankytojų neaptarnaus…
Jau nuo šiandien (lapkričio 6 d.) nebedirba Kėdainių krašto muziejus bei Tradicinių amatų centras Arnetų name.
Nuo rytojaus (lapkričio 7 d.)  lankytojų neaptarnaus ir kiti mūsų padaliniai – Daugiakultūris centras bei 1863 m. sukilimo muziejus Paberžėje.
Saugiai draugaukime socialiniuose tinkluose!
Dirbame nuotoliniu būdu – iškilus klausimams, kreipkitės asmenine žinute Facebook paskyroje arba el.paštu kedainiumuziejus@gmail.com
Skaityti toliau
Keičiasi muziejaus ir Daugiakultūrio darbo laikas!

Keičiasi Kėdainių krašto muziejaus bei Daugiakultūrio centro darbo laikas!

Kėdainių krašto muziejus dirba : 

trečiadieniais – penktadieniais 10.00 – 17.00 val.
šeštadieniais 10.00 – 17.00 val.
sekmadieniais 10.00 – 15.00 val.

Daugiakultūris centras dirba:

trečiadieniais – penktadieniais 10.00 – 17.00 val.
šeštadieniais 10.00 – 17.00 val.
sekmadieniais 10.00 – 15.00 val.

Kunigaikščių Radvilų mauzoliejus lapkričio – balandžio mėn. uždarytas, jei norite apsilankyti – kreipkitės į Kėdainių krašto muziejų (Didžioji g. 19), tel. +370 347 53 685 (tik darbo valandomis)

Skaityti toliau
Mokslas ir technologijos projekte „Kunigaikščių Radvilų paveldo Kėdainiuose ir Nesvyžiuje išsaugojimas bei pritaikymas turizmo reikmėms”

Mokslas ir technologijos projekte „Kunigaikščių Radvilų paveldo Kėdainiuose ir Nesvyžiuje išsaugojimas bei pritaikymas turizmo reikmėms”.

Spalio 28 d. prie evangelikų reformatų bažnyčios senamiestyje ir prie buvusios senosios reformatų bažnyčios Jonušavoje buvo atlikti tyrimai georadaru!

Šis tyrimo metodas puikiai tinka aptikti po žeme esančius objektus – kiek dar paslapčių mums padės atskleisti šis projektas?
Visos naujienos apie projektą – www.kedainiumuziejus.lt/kunigaiksciai arba Kėdainių krašto muziejaus Facebook paskyroje

#latvialithuaniabelarus #lvltby #EUinmyregion #kedainiukrastomuziejus #kedainiairegionalmuseum

Skaityti toliau
Nuo lapkričio 6 d. Daugiakultūriame centre Gražinos Vitartaitės tapybos darbų paroda „Šiapus ir anapus paveikslo“

Nuo lapkričio 6 d. Daugiakultūriame centre atidaroma nauja paroda – Gražinos Vitartaitės tapybos darbų paroda „ŠIAPUS IR ANAPUS PAVEIKSLO“.

Dailininkė kilusi iš Krekenavos, todėl jos paveiksluose rasime mums pažįstamas vietas, tamsųjį Nevėžį, pilakalnius.

Paroda veiks iki gruodžio 10 d.

Daugiakultūrio centro darbo laikas:

antradieniais – penktadieniais 11.00 – 18.00 val.
šeštadieniais 10.00 – 17.00 val.
sekmadieniais 10.00 – 15.00 val.

Skaityti toliau
ATŠAUKTAS A. Žlabio koncertas

Šiandien Daugiakultūriame centre turėjęs vykti A. Žlabio koncertas – atšaukiamas!

Skaityti toliau
ATŠAUKTAS MONOSPEKTAKLIS „SUDIE, DERINTOJAU“

Spalio 26 d. Daugiakultūriame centre turėjęs vykti monospekltaklis „Sudie, derintojau“ ATŠAUKIAMAS!

Spektaklis nukeliamas vėlesniam laikotarpiui!

Skaityti toliau
„3 miestai:3 perspektyvos“ projekto dalyviai dalyvavo knygrišystės ir popieriaus marmuravimo mokymuose

Spalio 14 – 18 dienomis Pagėgiuose vyko „Knygrišystės ir popieriaus mokymai“.

Mokymų dalyviai susipažino su knygrišyste, popieriaus marmuravimo atsiradimo ištakomis bei raštais. Dalyviai iš trijų miestų išmoko ne tik rišti knygas, bet ir jas dekoruoti, naudojant marmuruotą bei spalvotą popierių.

Šie mokymai yra projekto „Lietuvos-Lenkijos istorija iš trijų miestų perspektyvos“ dalis. Projekto tikslas – intensyvinti Punsko, Pagėgių ir Kėdainių savivaldybių tarpvalstybinį bendradarbiavimą kultūros ir gamtos paveldą, siekiant padidinti vietinių ir užsienio turistų skaičių.

Primename, kad Kėdainių krašto muziejus kartu su Pagėgių rajono savivaldybe ir Punsko valsčiumi (Lenkija) partnerio teisėmis dalyvauja Interreg V-A Lietuva – Lenkija programos projekte „Lietuvos-Lenkijos istorija iš trijų miestų perspektyvos“ (projekto numeris LT-PL-3R-254). 

#EuropeanUnion #EuropeanRegionalDevelopmentFund #LithuaniaPoland #kedainiukrastomuziejus #kedainiairegionalmuseum #Interreg  #LietuvaPolska #EU

Skaityti toliau
Kunigaikščių Radvilų mauzoliejus atviras lankytojams!

Nuo spalio 14 d. Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčia ir kunigaikščių Radvilų mauzoliejus bus atviras lankytojams!

DARBO LAIKAS:

III – V nuo 11 val. iki 18 val.

VI nuo 10 val. iki 17 val.

VII nuo 10 val. iki 15 val.

KAINA:

Suaugusieji – 2 Eur

Mokiniams, studentams ir senatvės pensijos amžiaus sulaukusiems asmenims – 1 Eur

INFORMACIJA TEL.: (8 347) 53685 arba (8 347) 51330

#latvialithuaniabelarus #lvltby #kedainiukrastomuziejus #kedainiairegionalmuseum #EUinmyregion 

Skaityti toliau
Kunigaikščių Radvilų sarkofagai sugrįžo į evangelikų reformatų bažnyčią

Kunigaikščių Radvilų sarkofagai po restauravimo darbų sugrįžo į Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčią. Sarkofagų restauravimo darbus atliko UAB “ Statybos valdymo paslaugos“. Kunigaikščių Radvilų palaikai dar tiriami, o ekspozicijos kuriamos, todėl kol kas bus galima išvysti tik sarkofagus ir sutvarkytą mauzoliejų.

NETRUKUS PRANEŠIME KUNIGAIKŠČIŲ RADVILŲ MAUZOLIEJAUS DARBO LAIKĄ!

Primename, kad Kėdainių krašto muziejus kartu su Nacionaliniu istorijos ir kultūros muziejumi – draustiniu „Nesvyžius“ (Baltarusija) yra pradėjęs 2014-2020 m. Europos kaimynystės priemonės Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną programos ir Kėdainių rajono savivaldybės remiamo projekto „Kunigaikščių Radvilų paveldo Kėdainiuose ir Nesvyžiuje išsaugojimas bei pritaikymas turizmo reikmėms“ (ENI-LLB-1-109) darbus.

Plačiau – http://www.kedainiumuziejus.lt/kunigaiksciai/

#latvialithuaniabelarus #lvltby #EUinmyregion #kedainiukrastomuziejus #kedainiairegionalmuseum

Skaityti toliau
Projekto „Lietuvos -Lenkijos istorija iš trijų miestų perspektyvos“ dalyvių išvyka į Lenkijos muziejus

Spalio pradžioje projekto Lietuvos -Lenkijos istorija iš trijų miestų perspektyvos“ dalyviai svečiavosi Lenkijos muziejuose Varšuvoje bei Gdanske.

Išvykos metu aplankytas POLIN  (Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN) muziejus Varšuvoje.  Tai Lenkijos žydų istorijos muziejus. Muziejaus pavadinimas jidiš ir hebrajų kalba reiškia „Lenkija”. 2016 metais muziejui buvo skirtas prestižinis apdovanojimas – muziejus buvo išrinktas Europos 2016 metų muziejumi (European Museum of the Year Award 2016). Nuolatinėje parodoje, naujausių technologijų dėka, galima keliauti laiku ir pamatyti, kaip atrodė beveik 1000 metų trukusi Lenkijos žydų istorija – nuo momento, kai žydai atvyko į dabartinės Lenkijos teritoriją iki dabartinių laikų, kurie paženklinti siaubinga žydų drama II pasaulinio karo metais.

Aplankytas ir Antrojo pasaulinio karo muziejus Gdanske (lenk. Muzeum II Wojny Światowej). Multimedijos sprendimų gausa – ne vienintelis šio muziejaus išskirtinumas. Jame tūkstančiai asmeniškų daiktų ir istorijų. Didžiąją dalį muziejaus ekspozicijose naudojamų daiktų padovanojo įvairių tautybių žmonės. Dabar muziejuje lankytojai gali išvysti 2 000 asmeniškų daiktų (archyvuose saugomi – 30 000). Ekspozicijose nė vieno daikto nėra atsitiktinio.

#EuropeanUnion #EuropeanRegionalDevelopmentFund #LithuaniaPoland #kedainiukrastomuziejus #kedainiairegionalmuseum #Interreg  #LietuvaPolska #EU

Skaityti toliau
Daugiakultūriame centre pristatyta knyga „Gaono kodas“

Skaityti „Gaono kodą“ – sužinoti daug istorijos ir patirti skaitymo malonumą

 

Neseniai Daugiakultūriame centre pristatyta knyga „Gaono kodas“. Pristatyme dalyvavo autorius  Rytis Sabas, renginį vedė  Daugiakultūrio centro vadovė, istorikė Audronė Pečiulytė.

 

Pristatymas – projekto dalis

Knygos pristatymas – tai vienas iš projekto „Jie gyveno šalia mūsų“, kurį finansuoja Kėdainių rajono savivaldybė, renginių. Kaip žinia, šie metai yra paskelbti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais, o juk žydų išminčius Gaonas (Elijahu ben Šlomo Zalmanas) yra susijęs ir su Kėdainiais: kurį laiką jis čia mokėsi, vedė kėdainietę Chaną. Knygos pristatymas − antrasis šio projekto renginys. Pirmasis – ekskursijos po Kėdainių rajono miestelius, po vietas, kuriose gyveno žydai. O spalio 23 dieną į Kėdainius atvyksta Gaono tyrinėtoja dr. Larisa Lempertienė ir B. Traubo vadovaujamas kamerinis  ansamblis „Vilniaus Jeruzalė“, kuris atliks litvakų sukurtus muzikinius kūrinius.

 

Tikslas – paskatinti domėtis žydų istorija

Romanas „Gaono kodas“, kurį išleido leidykla „Alma littera“, kalba apie  Gaono paliktą paslaptingą kodą, kurio ieško ne tik antikvarinius dalykus kolekcionuojantys verslininkai, bet ir Izraelio specialiųjų užduočių tarnyba „Mosad“, Rusijos Federacijos specialioji tarnyba FSB ir Lietuvos žvalgybininkai. Lietuviui Polui yra patikėta ši paslaptis ir jis bando visaip laviruoti.

„Gaono kodas“ − knyga trileris, detektyvas, kurią autorius sugalvojo parašyti prieš kelis metus,  o prisėdęs galiausiai parašė per porą mėnesių. Skaitant knygą jaučiasi, kad autorius greitai mąsto, greitai rašo ir yra talentingas istorijų pasakotojas. Matyti ir tai, kad  autorius labai gerai pasirengė rašyti knygą, išstudijavo litvakų istoriją nuo XVIII amžiaus iki šių dienų, pats labai daug apkeliavo.

Anot autoriaus, pagrindinis tikslas šios knygos rašymo buvo noras žmones paskatinti domėtis istorija. Ypač istorija tos mūsų valstybės bendruomenės dalies, kurią mes buvome daug metų pamiršę – Lietuvoje gyvenusių žydų ir paties Gaono. Ši istorija pateikta žmogui ne per mokslą, o per žmogaus įvaizdį, per mažas, smulkias istorijas, per smagius bei  liūdnus nuotykius ir įdomius įvykius.

„Aš norėjau visam pasauliui papasakoti, koks fainas yra Vilnius – mano miestas, kuriame aš augau ir gyvenu. Norėjau, kad Vilniumi plačiau žmonės susidomėtų. Jei parašyčiau apie lietuvius, nieko labai nesudominčiau, tad nusprendžiau rašyti apie žydus. O jie juk  iš Lietuvos išsibarstę po visą pasaulį, tad, pagalvojau, taip aš galiu sudominti šia knyga ir kitų šalių skaitytojus. Pradėjęs gilintis į žydų istoriją, supratau, kad mes patys apie juos mažai težinome, tad nusprendžiau, kad turiu parašyti knygą pirmiausia mums patiems.

Labai daug metų jų istorija buvo trinama: iš pradžių buvo holokaustas, o paskui sovietmetis, kai buvo draudžiama viskas, kas susiję su žydais ir Izraeliu. O žydai juk ypatingi! Daugiau nei 20 proc. Nobelio premijos laureatų yra žydai, o žydai tesudaro 0,2 proc. visų Žemės gyventojų. Tai palygini ir supranti, kokie jie išskirtiniai.
 Stengiausi ieškoti  reikšmingų dalykų, kurie turėtų atgarsį visame pasaulyje. Man patiko tas procesas −ieškoti, atrasti. Radau tokių istorinių dalykų, kurių net patys žydai nežinojo.  Aš pats neturiu nieko bendra su judaizmu. Aš esu lietuvis. Ši knyga yra mano žvilgsnis į istoriją per nuotykių detektyvą. Knygoje yra daugiau kaip 80 proc. tikrų faktų. Veikėjai turi tikrus prototipus. Apie Kėdainius užsiminta poroje vietų, bet visgi per mažai. Žinoma, Gaonas neilgai ir gyveno Kėdainiuose, čia mokėsi. Antroje knygoje, kurią aš jau rašau, bus ir Kėdainių istorijų“, − pasakojo  R. Sabas.

 

Paskata perskaityti ir kitas knygas, sužinoti ir apie kitas asmenybes

Prieš karą lietuviai gyveno šalia žydų, dabar jų beveik nėra. Sakoma, kad didžiausi antisemitai yra tie, kurie galbūt niekada net nematė žydo. Daug negerų legendų, priešiškumo, netgi neapykantos gimsta iš nežinojimo, iš nebendravimo. Tad tokie lengvai skaitomi romanai galbūt paskatins skaitytojus daugiau sužinoti apie litvakus. Turime daug knygų apie litvakus, žydų istoriją: Sergejaus Kanovičiaus, Alfonso Eidinto, Solomono Atamuko knygas ir kt. Galbūt R. Sabo romanas „Gaono kodas“ žmones paskatins nueiti į biblioteką pasiieškoti kitų knygų apie žydų istoriją ir dabarties gyvenimą.

Tai, jog apie išminčių Gaoną, turėjusį daug įtakos pasauliui,  Lietuvoje  taip mažai žinoma, nėra gerai.  Užmirštamas čia gimęs, augęs bei gyvenęs pasaulinio garso šviesuolis. Pasidžiaugiame garsiais litvakais: Nobelio premijos laureatu Bobu Dylanu, dainininku Leonardu Cohenu, tačiau apie Gaoną per mažai šnekama, tad ši knyga užpildys žinojimo spragas.

Knygoje rasime apie  lietuvių kilmės Nobelio premijos laureatą Aaroną Klugą, apie  apie garsiąją 1947 metais vykusio laivo „Exodus“ kelionę, apie iš Vilniaus kilusią garsią šokėją Musią Daiches, iš Želvos kilusį Brazilijos milijardierių Meirą Klabiną ir kt. 

Taigi, skaityti „Gaono kodą“ – reiškia daug visko sužinoti ir patirti skaitymo malonumą.

Skaityti toliau
Dainoros Ramanauskienės paroda „Peizažų žemėlapiai“ Kėdainių krašto muziejuje

Kėdainių krašto muziejuje nuo spalio 7 iki lapkričio 8 d. veikia Dainoros Ramanauskienės tapybos darbų paroda „Peizažų žemėlapiai“.

Tai trečioji tapytojos Dainoros Ramanauskienės personalinė paroda. Autorė – Kauno Antano Martinaičio dailės mokyklos absolventė, Antano Obcarsko tapybos studijos „Antaniniai obuoliai“ narė, parodose dalyvaujanti nuo 2009 m.

Parodoje „Peizažų žemėlapiai“ pristatomi paveikslai savo koloritu ir vaizdu primena palydovo darytas Žemės fotografijas – žemėlapius, kurie autorės paveiksluose stilizuoti ir praturtinti ryškios mėlynos spalvos akcentais ir į tokią plokštumą įterptais dvimačiais objektais. Tai tarsi asmenybės prisiminimų vaizdinių, iškylančių iš pasąmonės gelmių, perkėlimas ant drobės. Autorės darbai tai lyg atvirkštinis siurrealizmas kur objektai, tiksliau, statiniai yra realūs ir nedeformuoti, o peizažai dekonstruoti ir iš naujo sudėti nutapant juos iš viršaus, lyg žemėlapį iš pasąmoninės į realų gyvenimą. Darbuose vaizduojami objektai, dažniausiai medinukai, paveiksluose iškyla tarsi iš praeities su savo istorija ir skleidžiamu kvapu. Jie ištapomi stilizuotai, bet kartu yra pakankamai realistiški ir lengvai žiūrovo atpažįstami („Pirtelė“, Koplytėlė“).

Tapytojos darbuose galime atrasti abstrakcionizmo, siurrealizmo, netgi naiviojo meno elementų, kurie sumišę tarpusavyje, nepaisant mokytojų įtakos, tampa savitu, unikaliu autoriniu braižu. Darbuose vyrauja mėlynos, šviesios ar tamsios žalios ir rudos spalvų koloritas, kuris autorės darbus išskiria iš kitų Lietuvos autorių neretai pamėgusių pastelinių ar itin sodrių ir šiltų spalvų koloritus. 

Tapyba D. Ramanauskienei yra „duotybė vizualizuoti vidines būsenas paveikslų pavidalu“. Tapydama autorė jaučia ir pasitenkinimą, ir nerimą, ir tuo pat metu užduoda sau klausimus „kaip“, „kodėl“ ir „kam apskritai aš tai darau“, ir tuo pačiu atsako sau tapytojo Raimondo Gailiūno žodžiais jog „Faktai rodo, kad daugeliui tų, kurie tapo, tapyba yra būtina“.

Dainoros Ramanauskienės tapybos darbai – lyg lietuviškų pasakų iliustracijos, žemėlapiai vedantys žiūrovą tiesiai į autorės abstrahuotas ir išgrynintas  pasąmonės sukeltas būsenas, atmetant neesminius dalykus. Telieka žiūrovui „perskaityti“ peizažų žemėlapius ir juose atrasti savąsias pasąmonės sukeltas būsenas, iš praeities iškylančius vaizdinius… 

Skaityti toliau
Trumpametražiams istoriniams filmams ieškomi aktoriai!

Trumpametražiams istoriniams filmams ieškomi 25 – 60 metų aktoriai!

Kreiptis tel. +37067515139 arba el. paštu hello@pickastory.eu

Istoriniai filmai apie XVII a. Radvilų istoriją papildys naują ekspoziciją Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčioje.

Naujos ekspozicijos įrengimas yra projekto „Kunigaikščių Radvilų paveldo Kėdainiuose ir Nesvyžiuje išsaugojimas bei pritaikymas turizmo reikmėms“  dalis.

#latvialithuaniabelarus #lvltby #EUinmyregion #kedainiukrastomuziejus #kedainiairegionalmuseum #Nesvizh

Skaityti toliau
Radvilų tvirtovėje – Radvilų miesto atstovų koncertas

2020 m. rugsėjo 17 dieną į Radvilų tvirtovės didžiąją menę rinkosi Radvilų miestų atstovai. Čia vyko tradicinis festivalio RADVILIADA 2020 koncertas, kuriame dalyvavo Kėdainių ir Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklų, Kauno rajono Garliavos meno mokyklos ir šios mokyklos Raudondvario filialo mokiniai ir mokytojai.
Koncertą pradėjo Vlado Jakubėno muzikos mokyklos fleitų ansamblis (mokytoja Rima Venskienė). Fleitininkai Viktorija Dicytė, Julius Greviškis ir Akvilė Jermakovaitė atliko V. A. Mocarto „Menuetą“. Akompanavo mokytoja Skirmantė Griciūnienė.

Sveikinimo žodį jauniesiems atlikėjams ir jų mokytojams tarė Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis. Kėdainių krašto muziejus jau keleri metai organizuoja Radvilų istorijai ir Radvilų laikų kultūrai skirtą festivalį „Radviliada 2020“, bent kelioms dienoms į Radvilų miestą Kėdainius grąžindami Radvilų dvasią. Tačiau šis festivalis neapsiriboja tik Kėdainiais. Tradicija tapo jungtinis Radvilų miestų meno mokyklų mokinių ir mokytojų koncertas, kuris vyksta ir kituose Radvilų miestuose: Biržuose, Raudondvaryje. R. Žirgulis dėkojo „Radviliados“ projekto draugams: Vlado Jakubėno muzikos mokyklai, „Sėlos“ muziejui. Trečią kartą „Radviliados“ koncertas vyksta Biržuose. R. Žirgulis džiaugėsi kultūros ir meno įstaigų draugyste, neformaliais ryšiais ir linkėjo, kad jie nenutrūktų: „Nors dabar jaučiamės kaip Radvilų laikais, kai siautė epidemijos ir pandemijos, bet negalime leisti, kad slogios nuotaikos trukdytų mūsų gražiems darbams ir bendravimui.“

Kėdainių muzikos mokyklos mokinės Agnietė Kaciucevičiūtė (fleita), Rebeka Masandravičiūtė (violončelė) ir Rūta Masandravičiūtė (mokytojos Julija Maksimec, Zita Smikienė, Olga Lukšienė) atliko A. Vivaldi ir Ch. Danela kūrinius. Kėdainių muzikos mokyklos mokytoja Gretė Jokubauskienė atliko A. Streddela „Pieta Signore“, akompanavo Aelita Petrauskienė.
Kauno rajono Garliavos meno mokyklos ir jos Raudondvario filialo mokytojos Monika Ryškutė (fleita) ir Goda Palskytė-Mineikienė (fortepijonas) atliko A. Vivaldi ir J. S. Bacho kūrinius.
Koncertą baigė gausus Vlado Jakubėno muzikos mokyklos medinių pučiamųjų instrumentų ansamblis (mokytojai Gitas Korsakas ir Rima Venskienė). Ansamblis atliko Henry VIII „Pastime with good company“ ir K. M. Veberio „Medžiotojų dainą“. Akompanavo mokytoja Skirmantė Griciūnienė.

Koncerto dalyviams ir jų mokytojams, Kėdainių krašto muziejaus direktoriui padėkojo Vlado Jakubėno muzikos mokyklos direktorės pavaduotoja Ramutė Petronytė. Dovanų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos direktorei Editai Timukienei įteikė R. Žirgulis. Jis pasveikino ir „Sėlos“ muziejaus darbuotojus bei jų vadovą Gintarą Butkevičių.
Nuolatinis Vlado Jakubėno muzikos mokyklos renginių dalyvis rajono Savivaldybės tarybos narys Valdemaras Valkiūnas padėkojo visiems koncerto dalyviams, pasidžiaugė, kad Radvilų pilyje skamba muzika, pasveikino darbą pradėjusią Vlado Jakubėno muzikos mokyklos direktorę Editą Timukienę.

Vlado Jakubėno muzikos mokyklos informacija

Skaityti toliau
Rugsėjo mėnesio renginiai ir parodos

Kėdainių krašto muziejus (Didžioji g. 19)

 • Nuo rugsėjo 15 d. iki spalio 5 d. veikia paroda  „Knygelė nekaltoji arba visu greičiu pirmyn į šviesųjį rytojų“.

Tradicinių amatų centras Arnetų name (Radvilų g. 21)

 • Rugsėjo 30 d. 17 val. bus pristatoma Mantviliškio bendruomenė. Skambant muzikai ir poezijai asociacija ,, Mantviliškio bendruomenė“ pristatys pirties puoselėjamas tradicijas, rankdarbių parodą bei kulinarinį paveldą.

Daugiakultūris centras (Senoji rinkos aikštė 12)

 • Veikia Kėdainių krašto dailės draugijos narių kūrybinių darbų paroda „2020-ieji Tautodailės metai“.
 • Rugsėjo 22 d. 17.30 val. Susitikimas su rašytoju Ryčiu Sabu ir jo knygos „Gaono kodas“ pristatymas.

1863 m. sukilimo muziejus Paberžėje

 • Paberžės senojoje klebonijoje rugsėjo 7 – 27 d. eksponuojama Šiaulių PRC Buitinių paslaugų skyriaus fotografo specialybės mokinių fotografijos paroda „Tėvui Stanislovui – 100“.
 • Rugsėjo 23 d. (trečiadienį) 19 val. 1863 m. sukilimo muziejuje vyks Arvydo Juozaičio knygos „Tėvas Stanislovas. Pasakojimų knyga“ pristatymas.

Skaityti toliau
„Radviliada 2020″ renginiai – projekto „Kunigaikščių Radvilų paveldo Kėdainiuose ir Nesvyžiuje išsaugojimas bei pritaikymas turizmo reikmėms“ dalis

Rugsėjo 4 – 6 dienomis Kėdainių miestas šventė 648 miesto gimtadienį. Jo metu vyko ir šeštasis festivalis „Radviliada 2020″. 

Rugsėjo 4 d. vyko Šv. Genezijaus trupės pasirodymas Daugiakultūriame centre, o Didžiojoje Rinkos aikštėje pasirodė karybos paveldo klubas ,,Kauno pavieto laisvieji šauliai“ . Rugsėjo 5 d. tradicinių amatų centre vyko senųjų amatų mugė, o evangelikų reformatų bažnyčioje koncertavo ansamblis AFFECTUS ir senojo šokio trupė FESTA CORTESE.

Visos šios veiklos yra 2014-2020 metų Europos kaimynystės priemonės Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną programos projekto „Kunigaikščių Radvilų paveldo Kėdainiuose ir Nesvyžiuje išsaugojimas bei pritaikymas turizmo reikmėms“ (ENI-LLB-1-109) dalis. 

#latvialithuaniabelarus #lvltby #EUinmyregion #kedainiukrastomuziejus #kedainiairegionalmuseum #Nesvizh #Radviliada #Radviliada2020  #Kedainiai #Kedainiairegionalmuseum #festival 

Skaityti toliau
Radviliada 2020 programa

Rugsėjo 4 d. , penktadienis

Daugiakultūriame centre:

16 val. Prof. A. Ragausko, prof. R. Ragauskienės ir prof. D. Karvelio diskusija „Didieji Radvilos“, skirta 380-osioms Kristupo Radvilos (1585–1640) ir 365-osioms Jonušo Radvilos (1612–1655) mirties metinėms.

Šv. Genezijaus trupės pasirodymas

Didžiosios Rinkos aikštėje:

19.30 val. Karybos paveldo klubo ,,Kauno pavieto laisvieji šauliai“ edukacinis renginys ,,Karyba Kėdainių valdytojo Dominyko Jeronimo Radvilos laikais“

 

Didžiosios Rinkos aikštėje:

20.30 val. KĖDAINIŲ MIESTO ŠVENTĖS ir Kultūros istorijos festivalio RADVILIADA 2020 ATIDARYMAS

ISTORINIS KADRAS. Prieškarinio lenkų kino klasikos filmo BARBORA RADVILAITĖ (rež. Józef Lejtes) peržiūra kartu su kompozitoriaus JIEVARO JASINSKIO specialiai jam sukurtu garso takeliu, atliekamu rinktinio simfoninio orkestro (dirigentas Karolis Variakojis)

 

Rugsėjo 5 d., šeštadienis

 

Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centro Arnetų namo kiemelyje (Radvilų g. 21):

10–14 val. Senovinių amatų mugė ir demonstravimas

Evangelikų reformatų bažnyčioje (Senoji g. 1):

11 val. Kultūros istorijos festivalis RADVILIADA 2020. Kėdainių, Biržų ir Raudondvario muzikos mokyklų moksleivių koncertas „Pašlovinkime Radvilas“

 

Evangelikų reformatų bažnyčioje (Senoji g. 1):

12 val. Kultūros istorijos festivalis RADVILIADA 202.Senosios muzikos ansamblio HORTUS MUSICUS (Talinas, Estija) koncertas

 

Evangelikų reformatų bažnyčioje (Senoji g. 1):

13.30 val. Kultūros istorijos festivalis RADVILIADA 2020. Ansamblio ABARONIN ENSEMBLE (Ryga, Latvija) koncertas.

 

Evangelikų reformatų bažnyčioje (Senoji g. 1):

15 val. Kultūros istorijos festivalis RADVILIADA 2020. Ansamblio AFFECTUS ir senojo šokio trupės FESTA CORTESE koncertas „Muzikinis reveransas“ (XVIII a. Europos karališkųjų rūmų muzika ir šokiai).

Rugsėjo 6 d., sekmadienis

Evangelikų reformatų bažnyčioje (Senoji g. 1):

17 val. Baroko orkestro COLLEGIUM MUSICUM RIGA (LATVIJA) vadovas – Maris Kupčs (Latvija), solistės Montos Martinsones, sopranas (Latvija) koncertas.  Dalyvauja barokinių šokių atlikėjai Jūratė Širvytė-Rukštelė ir Edmundas Žička (Vilnius).

RENGINIŲ METU BUS FILMUOJAMA IR FOTOGRAFUOJAMA. VAIZDO MEDŽIAGA BUS VIEŠINAMA.

Skaityti toliau
FESTIVALIO „RADVILIADA 2020“ NAUJOVĖS

Penktadienį, rugsėjo 4 d., Didžiosios Rinkos aikštėje antrą kartą po Valdovų Rūmų  vyks projektas ISTORINIS KADRAS – prieškarinio lenkų kino klasikos filmo BARBORA RADVILAITĖ (rež. Józef Lejtes) peržiūra su kompozitoriaus JIEVARO JASINSKIO specialiai jam sukurtu garso takeliu, atliekamu rinktinio simfoninio orkestro (dirigentas Karolis Variakojis).

Šeštadienį, rugsėjo 5 d., Evangelikų reformatų bažnyčioje (Senoji g. 1)  12 val.vyksvieno iš seniausių Europoje senosios muzikos ansamblio HORTUS MUSICUS (Talinas, Estija) koncertas.

13.30 val. Ansamblio ABARONIN ENSEMBLE (Ryga, Latvija) koncertas. 

15 val. Ansamblio AFFECTUS ir senojo šokio trupės FESTA CORTESE koncertas „Muzikinis reveransas“ (Vilnius, Lietuva) (XVIII a. Europos karališkųjų rūmų muzika ir šokiai). 

Sekmadienį, rugsėjo 6 d., Evangelikų reformatų bažnyčioje (Senoji g. 1) 17 val. koncertuos baroko orkestras Collegium musicum Riga (Latvija), vadovas Maris Kupčs, solistė Monta Martinsone, sopranas (Latvija), ir barokinių šokių atlikėjai Jūratė Širvytė-Rukštelė ir Edmundas Žička. 

9 (įdomūs/ patrauklūs/ unikalūs/juokingi) faktai apie Radviliadą 

 1. Festivalį sugalvojo Feliksas Paulauskas ir Rimantas Žirgulis, norėdami išskirti Kėdainius iš kitų Lietuvos rajonų
 2. Visų festivalių metu atliekama senovinė muzika, šokiai, vyksta istorikų paskaitos ir diskusijos, svečiai vaišinami senoviniais patiekalais.
 3. 2020 m. vyks jau šeštasis festivalis
 4. 2017 m. jo metu buvo pasiūti didžiausi marškiniai Lietuvoje.
 5. Jeigu pirmasis 2015 m. festivalis tilpo į vieną dieną, nuo antrojo 2016 m. festivalio jis vyko dvi dienas, o nuo 2019 m. festivalis išsiplėtė į tris dienas.
 6. Jau nuo antrojo festivalio 2016 m. jo programoje dalyvauja svečiai iš šalių, kažkada priklausiusių LDK ir ATR: Baltarusijos, Latvijos, Estijos, Lenkijos. Taip pat Vokietijos, Italijos, Ispanijos.
 7. Jau nuo antrojo festivalio jo metu vyksta monumentalių muzikos ir scenos kūrinių pristatymai: 2016 m. − Antano Jasenkos muzikinis spektaklis „Lizdeikos mitas. Radvilų giminės pradžia“, 2017 m. − Broniaus Kutavičiaus oratorija „Paskutinės pagonių apeigos“, 2018 m. − Kauno valstybinio muzikinio teatro atliekama J. Karnavičiaus opera „Radvila Perkūnas“, 2019 m. – VšĮ Senųjų menų studijos muzikinis spektaklis „Basso Ostinato“. 2020 m. bus pristatytas didelis muzikinis projektas „Istorinis kadras“.
 8. Visi festivaliai surengti bendradarbiaujant su Biržų krašto muziejumi „Sėla“, nuo 2017 m. festivalyje nuolat dalyvauja Kėdainių muzikos ir Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos auklėtiniai. 2020 m. prisijungs ir Raudondvario muzikos mokyklos kolektyvas. 2020 m. festivalio partneriai − Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai

      9. Visus festivalius rėmė ir remia Lietuvos kultūros taryba ir Kėdainių rajono savivaldybė. 2020 m. festivalį remia ir 2014−2020 metų Europos kaimynystės priemonės Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną programa.

Apie ekskursijas 

Kaip ir kiekvieno festivalio „Radviliada“ ir miesto šventės metu sudarome galimybę nemokamai susipažinti su Kėdainių senamiesčiu. Šeštadienį, rugsėjo 5 d., nuo Kėdainių krašto muziejaus (Didžioji g. 19) 10 val. ir 13 val. muziejaus gidai ves pažintines ekskursijas po Kėdainių senamiestį.

Amatų mugė 

Vykdant 2014−2020 metų Europos kaimynystės priemonės Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną programos projektą „Kunigaikščių Radvilų paveldo Kėdainiuose ir Nesvyžiuje išsaugojimas bei pritaikymas turizmo reikmėms“ ENI-LLB-1-109 festivalio „Radviliada 2020“ metu vyks senųjų amatų demonstravimas, kurio metu bus galima susipažinti su odos apdirbimu, juvelyrika, stiklo karoliukų gamyba, knygrišyste, kalvyste, muilo gamyba, audimu, juostų ir vytelių pynimu, keramika, vilnos vėlimu, medžio drožyba.

Skaityti toliau
Įgyvendinamas projektas „Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūrio centro modernizavimas“

Vykdomas ES struktūrinių fondų lėšomis finansuojamos programos Nr.07.1.1-CPVA-K-306 „Modernizuoti viešąją ir privačią kultūros infrastruktūrą projektas „Kėdainių krašto muziejaus  Daugiakultūrio centro modernizavimas“.

Projektas finansuojamas Europos regioninio fondo lėšomis.

Tikslas – užtikrinti kompleksinių, paklausių ir prieinamų aukštos kokybės kultūrinių paslaugų teikimą Kėdainiuose, formuojant šiuolaikinę kultūrinę infrastruktūrą.

Uždavinys – modernizuoti Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūrį centrą. 

Projekto rezultatas –  modernizuotas Daugiakultūris centras, įsigyta būtina įranga. Įgyvendinimo laikas – 2019 m. liepos mėn.− 2021 m. rugpjūčio mėn.

Projekto vertė – 492.591,78 Eur. Savivaldybės lėšos – 108.370,19 Eur.

Kontaktiniai asmenys – Rimantas Žirgulis, Kėdainių krašto muziejaus direktorius, tel. (8~347) 51330, el. paštas kedainiumuziejus@gmail.com ir Danguolė Paulauskė, Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyr. specialistė, tel. (8~347) 69548, el. paštas danguole.paulauske@kedainiai.lt.

Skaityti toliau