header-img
Svetainės žemėlapis
Versija neįgaliesiems
Naujienos
„3 miestai:3 perspektyvos“ projekto dalyviai dalyvavo knygrišystės ir popieriaus marmuravimo mokymuose

Spalio 14 – 18 dienomis Pagėgiuose vyko „Knygrišystės ir popieriaus mokymai“.

Mokymų dalyviai susipažino su knygrišyste, popieriaus marmuravimo atsiradimo ištakomis bei raštais. Dalyviai iš trijų miestų išmoko ne tik rišti knygas, bet ir jas dekoruoti, naudojant marmuruotą bei spalvotą popierių.

Šie mokymai yra projekto „Lietuvos-Lenkijos istorija iš trijų miestų perspektyvos“ dalis. Projekto tikslas – intensyvinti Punsko, Pagėgių ir Kėdainių savivaldybių tarpvalstybinį bendradarbiavimą kultūros ir gamtos paveldą, siekiant padidinti vietinių ir užsienio turistų skaičių.

Primename, kad Kėdainių krašto muziejus kartu su Pagėgių rajono savivaldybe ir Punsko valsčiumi (Lenkija) partnerio teisėmis dalyvauja Interreg V-A Lietuva – Lenkija programos projekte „Lietuvos-Lenkijos istorija iš trijų miestų perspektyvos“ (projekto numeris LT-PL-3R-254). 

#EuropeanUnion #EuropeanRegionalDevelopmentFund #LithuaniaPoland #kedainiukrastomuziejus #kedainiairegionalmuseum #Interreg  #LietuvaPolska #EU

Skaityti toliau
Kunigaikščių Radvilų mauzoliejus atviras lankytojams!

Nuo spalio 14 d. Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčia ir kunigaikščių Radvilų mauzoliejus bus atviras lankytojams!

DARBO LAIKAS:

III – V nuo 11 val. iki 18 val.

VI nuo 10 val. iki 17 val.

VII nuo 10 val. iki 15 val.

KAINA:

Suaugusieji – 2 Eur

Mokiniams, studentams ir senatvės pensijos amžiaus sulaukusiems asmenims – 1 Eur

INFORMACIJA TEL.: (8 347) 53685 arba (8 347) 51330

#latvialithuaniabelarus #lvltby #kedainiukrastomuziejus #kedainiairegionalmuseum #EUinmyregion 

Skaityti toliau
Kunigaikščių Radvilų sarkofagai sugrįžo į evangelikų reformatų bažnyčią

Kunigaikščių Radvilų sarkofagai po restauravimo darbų sugrįžo į Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčią. Sarkofagų restauravimo darbus atliko UAB “ Statybos valdymo paslaugos“. Kunigaikščių Radvilų palaikai dar tiriami, o ekspozicijos kuriamos, todėl kol kas bus galima išvysti tik sarkofagus ir sutvarkytą mauzoliejų.

NETRUKUS PRANEŠIME KUNIGAIKŠČIŲ RADVILŲ MAUZOLIEJAUS DARBO LAIKĄ!

Primename, kad Kėdainių krašto muziejus kartu su Nacionaliniu istorijos ir kultūros muziejumi – draustiniu „Nesvyžius“ (Baltarusija) yra pradėjęs 2014-2020 m. Europos kaimynystės priemonės Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną programos ir Kėdainių rajono savivaldybės remiamo projekto „Kunigaikščių Radvilų paveldo Kėdainiuose ir Nesvyžiuje išsaugojimas bei pritaikymas turizmo reikmėms“ (ENI-LLB-1-109) darbus.

Plačiau – http://www.kedainiumuziejus.lt/kunigaiksciai/

#latvialithuaniabelarus #lvltby #EUinmyregion #kedainiukrastomuziejus #kedainiairegionalmuseum

Skaityti toliau
Projekto „Lietuvos -Lenkijos istorija iš trijų miestų perspektyvos“ dalyvių išvyka į Lenkijos muziejus

Spalio pradžioje projekto Lietuvos -Lenkijos istorija iš trijų miestų perspektyvos“ dalyviai svečiavosi Lenkijos muziejuose Varšuvoje bei Gdanske.

Išvykos metu aplankytas POLIN  (Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN) muziejus Varšuvoje.  Tai Lenkijos žydų istorijos muziejus. Muziejaus pavadinimas jidiš ir hebrajų kalba reiškia „Lenkija”. 2016 metais muziejui buvo skirtas prestižinis apdovanojimas – muziejus buvo išrinktas Europos 2016 metų muziejumi (European Museum of the Year Award 2016). Nuolatinėje parodoje, naujausių technologijų dėka, galima keliauti laiku ir pamatyti, kaip atrodė beveik 1000 metų trukusi Lenkijos žydų istorija – nuo momento, kai žydai atvyko į dabartinės Lenkijos teritoriją iki dabartinių laikų, kurie paženklinti siaubinga žydų drama II pasaulinio karo metais.

Aplankytas ir Antrojo pasaulinio karo muziejus Gdanske (lenk. Muzeum II Wojny Światowej). Multimedijos sprendimų gausa – ne vienintelis šio muziejaus išskirtinumas. Jame tūkstančiai asmeniškų daiktų ir istorijų. Didžiąją dalį muziejaus ekspozicijose naudojamų daiktų padovanojo įvairių tautybių žmonės. Dabar muziejuje lankytojai gali išvysti 2 000 asmeniškų daiktų (archyvuose saugomi – 30 000). Ekspozicijose nė vieno daikto nėra atsitiktinio.

#EuropeanUnion #EuropeanRegionalDevelopmentFund #LithuaniaPoland #kedainiukrastomuziejus #kedainiairegionalmuseum #Interreg  #LietuvaPolska #EU

Skaityti toliau
Daugiakultūriame centre pristatyta knyga „Gaono kodas“

Skaityti „Gaono kodą“ – sužinoti daug istorijos ir patirti skaitymo malonumą

 

Neseniai Daugiakultūriame centre pristatyta knyga „Gaono kodas“. Pristatyme dalyvavo autorius  Rytis Sabas, renginį vedė  Daugiakultūrio centro vadovė, istorikė Audronė Pečiulytė.

 

Pristatymas – projekto dalis

Knygos pristatymas – tai vienas iš projekto „Jie gyveno šalia mūsų“, kurį finansuoja Kėdainių rajono savivaldybė, renginių. Kaip žinia, šie metai yra paskelbti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais, o juk žydų išminčius Gaonas (Elijahu ben Šlomo Zalmanas) yra susijęs ir su Kėdainiais: kurį laiką jis čia mokėsi, vedė kėdainietę Chaną. Knygos pristatymas − antrasis šio projekto renginys. Pirmasis – ekskursijos po Kėdainių rajono miestelius, po vietas, kuriose gyveno žydai. O spalio 23 dieną į Kėdainius atvyksta Gaono tyrinėtoja dr. Larisa Lempertienė ir B. Traubo vadovaujamas kamerinis  ansamblis „Vilniaus Jeruzalė“, kuris atliks litvakų sukurtus muzikinius kūrinius.

 

Tikslas – paskatinti domėtis žydų istorija

Romanas „Gaono kodas“, kurį išleido leidykla „Alma littera“, kalba apie  Gaono paliktą paslaptingą kodą, kurio ieško ne tik antikvarinius dalykus kolekcionuojantys verslininkai, bet ir Izraelio specialiųjų užduočių tarnyba „Mosad“, Rusijos Federacijos specialioji tarnyba FSB ir Lietuvos žvalgybininkai. Lietuviui Polui yra patikėta ši paslaptis ir jis bando visaip laviruoti.

„Gaono kodas“ − knyga trileris, detektyvas, kurią autorius sugalvojo parašyti prieš kelis metus,  o prisėdęs galiausiai parašė per porą mėnesių. Skaitant knygą jaučiasi, kad autorius greitai mąsto, greitai rašo ir yra talentingas istorijų pasakotojas. Matyti ir tai, kad  autorius labai gerai pasirengė rašyti knygą, išstudijavo litvakų istoriją nuo XVIII amžiaus iki šių dienų, pats labai daug apkeliavo.

Anot autoriaus, pagrindinis tikslas šios knygos rašymo buvo noras žmones paskatinti domėtis istorija. Ypač istorija tos mūsų valstybės bendruomenės dalies, kurią mes buvome daug metų pamiršę – Lietuvoje gyvenusių žydų ir paties Gaono. Ši istorija pateikta žmogui ne per mokslą, o per žmogaus įvaizdį, per mažas, smulkias istorijas, per smagius bei  liūdnus nuotykius ir įdomius įvykius.

„Aš norėjau visam pasauliui papasakoti, koks fainas yra Vilnius – mano miestas, kuriame aš augau ir gyvenu. Norėjau, kad Vilniumi plačiau žmonės susidomėtų. Jei parašyčiau apie lietuvius, nieko labai nesudominčiau, tad nusprendžiau rašyti apie žydus. O jie juk  iš Lietuvos išsibarstę po visą pasaulį, tad, pagalvojau, taip aš galiu sudominti šia knyga ir kitų šalių skaitytojus. Pradėjęs gilintis į žydų istoriją, supratau, kad mes patys apie juos mažai težinome, tad nusprendžiau, kad turiu parašyti knygą pirmiausia mums patiems.

Labai daug metų jų istorija buvo trinama: iš pradžių buvo holokaustas, o paskui sovietmetis, kai buvo draudžiama viskas, kas susiję su žydais ir Izraeliu. O žydai juk ypatingi! Daugiau nei 20 proc. Nobelio premijos laureatų yra žydai, o žydai tesudaro 0,2 proc. visų Žemės gyventojų. Tai palygini ir supranti, kokie jie išskirtiniai.
 Stengiausi ieškoti  reikšmingų dalykų, kurie turėtų atgarsį visame pasaulyje. Man patiko tas procesas −ieškoti, atrasti. Radau tokių istorinių dalykų, kurių net patys žydai nežinojo.  Aš pats neturiu nieko bendra su judaizmu. Aš esu lietuvis. Ši knyga yra mano žvilgsnis į istoriją per nuotykių detektyvą. Knygoje yra daugiau kaip 80 proc. tikrų faktų. Veikėjai turi tikrus prototipus. Apie Kėdainius užsiminta poroje vietų, bet visgi per mažai. Žinoma, Gaonas neilgai ir gyveno Kėdainiuose, čia mokėsi. Antroje knygoje, kurią aš jau rašau, bus ir Kėdainių istorijų“, − pasakojo  R. Sabas.

 

Paskata perskaityti ir kitas knygas, sužinoti ir apie kitas asmenybes

Prieš karą lietuviai gyveno šalia žydų, dabar jų beveik nėra. Sakoma, kad didžiausi antisemitai yra tie, kurie galbūt niekada net nematė žydo. Daug negerų legendų, priešiškumo, netgi neapykantos gimsta iš nežinojimo, iš nebendravimo. Tad tokie lengvai skaitomi romanai galbūt paskatins skaitytojus daugiau sužinoti apie litvakus. Turime daug knygų apie litvakus, žydų istoriją: Sergejaus Kanovičiaus, Alfonso Eidinto, Solomono Atamuko knygas ir kt. Galbūt R. Sabo romanas „Gaono kodas“ žmones paskatins nueiti į biblioteką pasiieškoti kitų knygų apie žydų istoriją ir dabarties gyvenimą.

Tai, jog apie išminčių Gaoną, turėjusį daug įtakos pasauliui,  Lietuvoje  taip mažai žinoma, nėra gerai.  Užmirštamas čia gimęs, augęs bei gyvenęs pasaulinio garso šviesuolis. Pasidžiaugiame garsiais litvakais: Nobelio premijos laureatu Bobu Dylanu, dainininku Leonardu Cohenu, tačiau apie Gaoną per mažai šnekama, tad ši knyga užpildys žinojimo spragas.

Knygoje rasime apie  lietuvių kilmės Nobelio premijos laureatą Aaroną Klugą, apie  apie garsiąją 1947 metais vykusio laivo „Exodus“ kelionę, apie iš Vilniaus kilusią garsią šokėją Musią Daiches, iš Želvos kilusį Brazilijos milijardierių Meirą Klabiną ir kt. 

Taigi, skaityti „Gaono kodą“ – reiškia daug visko sužinoti ir patirti skaitymo malonumą.

Skaityti toliau
Dainoros Ramanauskienės paroda „Peizažų žemėlapiai“ Kėdainių krašto muziejuje

Kėdainių krašto muziejuje nuo spalio 7 iki lapkričio 8 d. veikia Dainoros Ramanauskienės tapybos darbų paroda „Peizažų žemėlapiai“.

Tai trečioji tapytojos Dainoros Ramanauskienės personalinė paroda. Autorė – Kauno Antano Martinaičio dailės mokyklos absolventė, Antano Obcarsko tapybos studijos „Antaniniai obuoliai“ narė, parodose dalyvaujanti nuo 2009 m.

Parodoje „Peizažų žemėlapiai“ pristatomi paveikslai savo koloritu ir vaizdu primena palydovo darytas Žemės fotografijas – žemėlapius, kurie autorės paveiksluose stilizuoti ir praturtinti ryškios mėlynos spalvos akcentais ir į tokią plokštumą įterptais dvimačiais objektais. Tai tarsi asmenybės prisiminimų vaizdinių, iškylančių iš pasąmonės gelmių, perkėlimas ant drobės. Autorės darbai tai lyg atvirkštinis siurrealizmas kur objektai, tiksliau, statiniai yra realūs ir nedeformuoti, o peizažai dekonstruoti ir iš naujo sudėti nutapant juos iš viršaus, lyg žemėlapį iš pasąmoninės į realų gyvenimą. Darbuose vaizduojami objektai, dažniausiai medinukai, paveiksluose iškyla tarsi iš praeities su savo istorija ir skleidžiamu kvapu. Jie ištapomi stilizuotai, bet kartu yra pakankamai realistiški ir lengvai žiūrovo atpažįstami („Pirtelė“, Koplytėlė“).

Tapytojos darbuose galime atrasti abstrakcionizmo, siurrealizmo, netgi naiviojo meno elementų, kurie sumišę tarpusavyje, nepaisant mokytojų įtakos, tampa savitu, unikaliu autoriniu braižu. Darbuose vyrauja mėlynos, šviesios ar tamsios žalios ir rudos spalvų koloritas, kuris autorės darbus išskiria iš kitų Lietuvos autorių neretai pamėgusių pastelinių ar itin sodrių ir šiltų spalvų koloritus. 

Tapyba D. Ramanauskienei yra „duotybė vizualizuoti vidines būsenas paveikslų pavidalu“. Tapydama autorė jaučia ir pasitenkinimą, ir nerimą, ir tuo pat metu užduoda sau klausimus „kaip“, „kodėl“ ir „kam apskritai aš tai darau“, ir tuo pačiu atsako sau tapytojo Raimondo Gailiūno žodžiais jog „Faktai rodo, kad daugeliui tų, kurie tapo, tapyba yra būtina“.

Dainoros Ramanauskienės tapybos darbai – lyg lietuviškų pasakų iliustracijos, žemėlapiai vedantys žiūrovą tiesiai į autorės abstrahuotas ir išgrynintas  pasąmonės sukeltas būsenas, atmetant neesminius dalykus. Telieka žiūrovui „perskaityti“ peizažų žemėlapius ir juose atrasti savąsias pasąmonės sukeltas būsenas, iš praeities iškylančius vaizdinius… 

Skaityti toliau
Trumpametražiams istoriniams filmams ieškomi aktoriai!

Trumpametražiams istoriniams filmams ieškomi 25 – 60 metų aktoriai!

Kreiptis tel. +37067515139 arba el. paštu hello@pickastory.eu

Istoriniai filmai apie XVII a. Radvilų istoriją papildys naują ekspoziciją Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčioje.

Naujos ekspozicijos įrengimas yra projekto „Kunigaikščių Radvilų paveldo Kėdainiuose ir Nesvyžiuje išsaugojimas bei pritaikymas turizmo reikmėms“  dalis.

#latvialithuaniabelarus #lvltby #EUinmyregion #kedainiukrastomuziejus #kedainiairegionalmuseum #Nesvizh

Skaityti toliau
Radvilų tvirtovėje – Radvilų miesto atstovų koncertas

2020 m. rugsėjo 17 dieną į Radvilų tvirtovės didžiąją menę rinkosi Radvilų miestų atstovai. Čia vyko tradicinis festivalio RADVILIADA 2020 koncertas, kuriame dalyvavo Kėdainių ir Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklų, Kauno rajono Garliavos meno mokyklos ir šios mokyklos Raudondvario filialo mokiniai ir mokytojai.
Koncertą pradėjo Vlado Jakubėno muzikos mokyklos fleitų ansamblis (mokytoja Rima Venskienė). Fleitininkai Viktorija Dicytė, Julius Greviškis ir Akvilė Jermakovaitė atliko V. A. Mocarto „Menuetą“. Akompanavo mokytoja Skirmantė Griciūnienė.

Sveikinimo žodį jauniesiems atlikėjams ir jų mokytojams tarė Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis. Kėdainių krašto muziejus jau keleri metai organizuoja Radvilų istorijai ir Radvilų laikų kultūrai skirtą festivalį „Radviliada 2020“, bent kelioms dienoms į Radvilų miestą Kėdainius grąžindami Radvilų dvasią. Tačiau šis festivalis neapsiriboja tik Kėdainiais. Tradicija tapo jungtinis Radvilų miestų meno mokyklų mokinių ir mokytojų koncertas, kuris vyksta ir kituose Radvilų miestuose: Biržuose, Raudondvaryje. R. Žirgulis dėkojo „Radviliados“ projekto draugams: Vlado Jakubėno muzikos mokyklai, „Sėlos“ muziejui. Trečią kartą „Radviliados“ koncertas vyksta Biržuose. R. Žirgulis džiaugėsi kultūros ir meno įstaigų draugyste, neformaliais ryšiais ir linkėjo, kad jie nenutrūktų: „Nors dabar jaučiamės kaip Radvilų laikais, kai siautė epidemijos ir pandemijos, bet negalime leisti, kad slogios nuotaikos trukdytų mūsų gražiems darbams ir bendravimui.“

Kėdainių muzikos mokyklos mokinės Agnietė Kaciucevičiūtė (fleita), Rebeka Masandravičiūtė (violončelė) ir Rūta Masandravičiūtė (mokytojos Julija Maksimec, Zita Smikienė, Olga Lukšienė) atliko A. Vivaldi ir Ch. Danela kūrinius. Kėdainių muzikos mokyklos mokytoja Gretė Jokubauskienė atliko A. Streddela „Pieta Signore“, akompanavo Aelita Petrauskienė.
Kauno rajono Garliavos meno mokyklos ir jos Raudondvario filialo mokytojos Monika Ryškutė (fleita) ir Goda Palskytė-Mineikienė (fortepijonas) atliko A. Vivaldi ir J. S. Bacho kūrinius.
Koncertą baigė gausus Vlado Jakubėno muzikos mokyklos medinių pučiamųjų instrumentų ansamblis (mokytojai Gitas Korsakas ir Rima Venskienė). Ansamblis atliko Henry VIII „Pastime with good company“ ir K. M. Veberio „Medžiotojų dainą“. Akompanavo mokytoja Skirmantė Griciūnienė.

Koncerto dalyviams ir jų mokytojams, Kėdainių krašto muziejaus direktoriui padėkojo Vlado Jakubėno muzikos mokyklos direktorės pavaduotoja Ramutė Petronytė. Dovanų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos direktorei Editai Timukienei įteikė R. Žirgulis. Jis pasveikino ir „Sėlos“ muziejaus darbuotojus bei jų vadovą Gintarą Butkevičių.
Nuolatinis Vlado Jakubėno muzikos mokyklos renginių dalyvis rajono Savivaldybės tarybos narys Valdemaras Valkiūnas padėkojo visiems koncerto dalyviams, pasidžiaugė, kad Radvilų pilyje skamba muzika, pasveikino darbą pradėjusią Vlado Jakubėno muzikos mokyklos direktorę Editą Timukienę.

Vlado Jakubėno muzikos mokyklos informacija

Skaityti toliau
Rugsėjo mėnesio renginiai ir parodos

Kėdainių krašto muziejus (Didžioji g. 19)

 • Nuo rugsėjo 15 d. iki spalio 5 d. veikia paroda  „Knygelė nekaltoji arba visu greičiu pirmyn į šviesųjį rytojų“.

Tradicinių amatų centras Arnetų name (Radvilų g. 21)

 • Rugsėjo 30 d. 17 val. bus pristatoma Mantviliškio bendruomenė. Skambant muzikai ir poezijai asociacija ,, Mantviliškio bendruomenė“ pristatys pirties puoselėjamas tradicijas, rankdarbių parodą bei kulinarinį paveldą.

Daugiakultūris centras (Senoji rinkos aikštė 12)

 • Veikia Kėdainių krašto dailės draugijos narių kūrybinių darbų paroda „2020-ieji Tautodailės metai“.
 • Rugsėjo 22 d. 17.30 val. Susitikimas su rašytoju Ryčiu Sabu ir jo knygos „Gaono kodas“ pristatymas.

1863 m. sukilimo muziejus Paberžėje

 • Paberžės senojoje klebonijoje rugsėjo 7 – 27 d. eksponuojama Šiaulių PRC Buitinių paslaugų skyriaus fotografo specialybės mokinių fotografijos paroda „Tėvui Stanislovui – 100“.
 • Rugsėjo 23 d. (trečiadienį) 19 val. 1863 m. sukilimo muziejuje vyks Arvydo Juozaičio knygos „Tėvas Stanislovas. Pasakojimų knyga“ pristatymas.

Skaityti toliau
„Radviliada 2020″ renginiai – projekto „Kunigaikščių Radvilų paveldo Kėdainiuose ir Nesvyžiuje išsaugojimas bei pritaikymas turizmo reikmėms“ dalis

Rugsėjo 4 – 6 dienomis Kėdainių miestas šventė 648 miesto gimtadienį. Jo metu vyko ir šeštasis festivalis „Radviliada 2020″. 

Rugsėjo 4 d. vyko Šv. Genezijaus trupės pasirodymas Daugiakultūriame centre, o Didžiojoje Rinkos aikštėje pasirodė karybos paveldo klubas ,,Kauno pavieto laisvieji šauliai“ . Rugsėjo 5 d. tradicinių amatų centre vyko senųjų amatų mugė, o evangelikų reformatų bažnyčioje koncertavo ansamblis AFFECTUS ir senojo šokio trupė FESTA CORTESE.

Visos šios veiklos yra 2014-2020 metų Europos kaimynystės priemonės Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną programos projekto „Kunigaikščių Radvilų paveldo Kėdainiuose ir Nesvyžiuje išsaugojimas bei pritaikymas turizmo reikmėms“ (ENI-LLB-1-109) dalis. 

#latvialithuaniabelarus #lvltby #EUinmyregion #kedainiukrastomuziejus #kedainiairegionalmuseum #Nesvizh #Radviliada #Radviliada2020  #Kedainiai #Kedainiairegionalmuseum #festival 

Skaityti toliau
Radviliada 2020 programa

Rugsėjo 4 d. , penktadienis

Daugiakultūriame centre:

16 val. Prof. A. Ragausko, prof. R. Ragauskienės ir prof. D. Karvelio diskusija „Didieji Radvilos“, skirta 380-osioms Kristupo Radvilos (1585–1640) ir 365-osioms Jonušo Radvilos (1612–1655) mirties metinėms.

Šv. Genezijaus trupės pasirodymas

Didžiosios Rinkos aikštėje:

19.30 val. Karybos paveldo klubo ,,Kauno pavieto laisvieji šauliai“ edukacinis renginys ,,Karyba Kėdainių valdytojo Dominyko Jeronimo Radvilos laikais“

 

Didžiosios Rinkos aikštėje:

20.30 val. KĖDAINIŲ MIESTO ŠVENTĖS ir Kultūros istorijos festivalio RADVILIADA 2020 ATIDARYMAS

ISTORINIS KADRAS. Prieškarinio lenkų kino klasikos filmo BARBORA RADVILAITĖ (rež. Józef Lejtes) peržiūra kartu su kompozitoriaus JIEVARO JASINSKIO specialiai jam sukurtu garso takeliu, atliekamu rinktinio simfoninio orkestro (dirigentas Karolis Variakojis)

 

Rugsėjo 5 d., šeštadienis

 

Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centro Arnetų namo kiemelyje (Radvilų g. 21):

10–14 val. Senovinių amatų mugė ir demonstravimas

Evangelikų reformatų bažnyčioje (Senoji g. 1):

11 val. Kultūros istorijos festivalis RADVILIADA 2020. Kėdainių, Biržų ir Raudondvario muzikos mokyklų moksleivių koncertas „Pašlovinkime Radvilas“

 

Evangelikų reformatų bažnyčioje (Senoji g. 1):

12 val. Kultūros istorijos festivalis RADVILIADA 202.Senosios muzikos ansamblio HORTUS MUSICUS (Talinas, Estija) koncertas

 

Evangelikų reformatų bažnyčioje (Senoji g. 1):

13.30 val. Kultūros istorijos festivalis RADVILIADA 2020. Ansamblio ABARONIN ENSEMBLE (Ryga, Latvija) koncertas.

 

Evangelikų reformatų bažnyčioje (Senoji g. 1):

15 val. Kultūros istorijos festivalis RADVILIADA 2020. Ansamblio AFFECTUS ir senojo šokio trupės FESTA CORTESE koncertas „Muzikinis reveransas“ (XVIII a. Europos karališkųjų rūmų muzika ir šokiai).

Rugsėjo 6 d., sekmadienis

Evangelikų reformatų bažnyčioje (Senoji g. 1):

17 val. Baroko orkestro COLLEGIUM MUSICUM RIGA (LATVIJA) vadovas – Maris Kupčs (Latvija), solistės Montos Martinsones, sopranas (Latvija) koncertas.  Dalyvauja barokinių šokių atlikėjai Jūratė Širvytė-Rukštelė ir Edmundas Žička (Vilnius).

RENGINIŲ METU BUS FILMUOJAMA IR FOTOGRAFUOJAMA. VAIZDO MEDŽIAGA BUS VIEŠINAMA.

Skaityti toliau
FESTIVALIO „RADVILIADA 2020“ NAUJOVĖS

Penktadienį, rugsėjo 4 d., Didžiosios Rinkos aikštėje antrą kartą po Valdovų Rūmų  vyks projektas ISTORINIS KADRAS – prieškarinio lenkų kino klasikos filmo BARBORA RADVILAITĖ (rež. Józef Lejtes) peržiūra su kompozitoriaus JIEVARO JASINSKIO specialiai jam sukurtu garso takeliu, atliekamu rinktinio simfoninio orkestro (dirigentas Karolis Variakojis).

Šeštadienį, rugsėjo 5 d., Evangelikų reformatų bažnyčioje (Senoji g. 1)  12 val.vyksvieno iš seniausių Europoje senosios muzikos ansamblio HORTUS MUSICUS (Talinas, Estija) koncertas.

13.30 val. Ansamblio ABARONIN ENSEMBLE (Ryga, Latvija) koncertas. 

15 val. Ansamblio AFFECTUS ir senojo šokio trupės FESTA CORTESE koncertas „Muzikinis reveransas“ (Vilnius, Lietuva) (XVIII a. Europos karališkųjų rūmų muzika ir šokiai). 

Sekmadienį, rugsėjo 6 d., Evangelikų reformatų bažnyčioje (Senoji g. 1) 17 val. koncertuos baroko orkestras Collegium musicum Riga (Latvija), vadovas Maris Kupčs, solistė Monta Martinsone, sopranas (Latvija), ir barokinių šokių atlikėjai Jūratė Širvytė-Rukštelė ir Edmundas Žička. 

9 (įdomūs/ patrauklūs/ unikalūs/juokingi) faktai apie Radviliadą 

 1. Festivalį sugalvojo Feliksas Paulauskas ir Rimantas Žirgulis, norėdami išskirti Kėdainius iš kitų Lietuvos rajonų
 2. Visų festivalių metu atliekama senovinė muzika, šokiai, vyksta istorikų paskaitos ir diskusijos, svečiai vaišinami senoviniais patiekalais.
 3. 2020 m. vyks jau šeštasis festivalis
 4. 2017 m. jo metu buvo pasiūti didžiausi marškiniai Lietuvoje.
 5. Jeigu pirmasis 2015 m. festivalis tilpo į vieną dieną, nuo antrojo 2016 m. festivalio jis vyko dvi dienas, o nuo 2019 m. festivalis išsiplėtė į tris dienas.
 6. Jau nuo antrojo festivalio 2016 m. jo programoje dalyvauja svečiai iš šalių, kažkada priklausiusių LDK ir ATR: Baltarusijos, Latvijos, Estijos, Lenkijos. Taip pat Vokietijos, Italijos, Ispanijos.
 7. Jau nuo antrojo festivalio jo metu vyksta monumentalių muzikos ir scenos kūrinių pristatymai: 2016 m. − Antano Jasenkos muzikinis spektaklis „Lizdeikos mitas. Radvilų giminės pradžia“, 2017 m. − Broniaus Kutavičiaus oratorija „Paskutinės pagonių apeigos“, 2018 m. − Kauno valstybinio muzikinio teatro atliekama J. Karnavičiaus opera „Radvila Perkūnas“, 2019 m. – VšĮ Senųjų menų studijos muzikinis spektaklis „Basso Ostinato“. 2020 m. bus pristatytas didelis muzikinis projektas „Istorinis kadras“.
 8. Visi festivaliai surengti bendradarbiaujant su Biržų krašto muziejumi „Sėla“, nuo 2017 m. festivalyje nuolat dalyvauja Kėdainių muzikos ir Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos auklėtiniai. 2020 m. prisijungs ir Raudondvario muzikos mokyklos kolektyvas. 2020 m. festivalio partneriai − Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai

      9. Visus festivalius rėmė ir remia Lietuvos kultūros taryba ir Kėdainių rajono savivaldybė. 2020 m. festivalį remia ir 2014−2020 metų Europos kaimynystės priemonės Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną programa.

Apie ekskursijas 

Kaip ir kiekvieno festivalio „Radviliada“ ir miesto šventės metu sudarome galimybę nemokamai susipažinti su Kėdainių senamiesčiu. Šeštadienį, rugsėjo 5 d., nuo Kėdainių krašto muziejaus (Didžioji g. 19) 10 val. ir 13 val. muziejaus gidai ves pažintines ekskursijas po Kėdainių senamiestį.

Amatų mugė 

Vykdant 2014−2020 metų Europos kaimynystės priemonės Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną programos projektą „Kunigaikščių Radvilų paveldo Kėdainiuose ir Nesvyžiuje išsaugojimas bei pritaikymas turizmo reikmėms“ ENI-LLB-1-109 festivalio „Radviliada 2020“ metu vyks senųjų amatų demonstravimas, kurio metu bus galima susipažinti su odos apdirbimu, juvelyrika, stiklo karoliukų gamyba, knygrišyste, kalvyste, muilo gamyba, audimu, juostų ir vytelių pynimu, keramika, vilnos vėlimu, medžio drožyba.

Skaityti toliau
Įgyvendinamas projektas „Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūrio centro modernizavimas“

Vykdomas ES struktūrinių fondų lėšomis finansuojamos programos Nr.07.1.1-CPVA-K-306 „Modernizuoti viešąją ir privačią kultūros infrastruktūrą projektas „Kėdainių krašto muziejaus  Daugiakultūrio centro modernizavimas“.

Projektas finansuojamas Europos regioninio fondo lėšomis.

Tikslas – užtikrinti kompleksinių, paklausių ir prieinamų aukštos kokybės kultūrinių paslaugų teikimą Kėdainiuose, formuojant šiuolaikinę kultūrinę infrastruktūrą.

Uždavinys – modernizuoti Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūrį centrą. 

Projekto rezultatas –  modernizuotas Daugiakultūris centras, įsigyta būtina įranga. Įgyvendinimo laikas – 2019 m. liepos mėn.− 2021 m. rugpjūčio mėn.

Projekto vertė – 492.591,78 Eur. Savivaldybės lėšos – 108.370,19 Eur.

Kontaktiniai asmenys – Rimantas Žirgulis, Kėdainių krašto muziejaus direktorius, tel. (8~347) 51330, el. paštas kedainiumuziejus@gmail.com ir Danguolė Paulauskė, Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyr. specialistė, tel. (8~347) 69548, el. paštas danguole.paulauske@kedainiai.lt.

Skaityti toliau
Tęsiamas ekspozicijų atnaujinimas

Kėdainių krašto muziejus šiemet ir toliau tęsia ekspozicijų atnaujinimą, papildydamas jas šiuolaikinėmis technologijomis.  Jau šių metų rudenį analogų neturintį interaktyvų Kėdainių maketą „ Kėdainių aukso amžius XVII a. miesto gyventojų pasakojimuose“ papildys  3D animacija. Muziejaus lankytojai galės ne tik išgirsti 7 personažų pasakojimus apie XVII a. miesto gyvenimą, bet ir turės galimybę ekranuose matyti atkurtą to  miesto aplinką.

Kuriant naują interaktyvią ekspoziciją bendradarbiauja archeologai, istorikai bei skaitmeninės komunikacijos srityje dirbanti įmonė „Multimediamark“.

Ekspozicijų atnaujinimas ir plėtra įgyvendinama Kėdainių krašto muziejui kartu su Pagėgių rajono savivaldybe ir Punsko valsčiumi (Lenkija) vykdant Europos sąjungos  Interreg V-A Lietuva-Lenkija programos projektą „Lietuvos – Lenkijos istorija iš trijų miestų perspektyvos“ (projekto numeris LT-PL-3R-254).

Animacijos nuoroda – https://youtu.be/sUO_1XdnvpY

#EuropeanUnion #EuropeanRegionalDevelopmentFund #LithuaniaPoland #kedainiukrastomuziejus #kedainiairegionalmuseum #Interreg #LietuvaPolska #EU

Skaityti toliau
Tarptautinė paroda apie XVII a. didikų Radvilų laidojimo kultūrą

Nesvyžiaus rūmų ansamblyje pradėjo veikti tarptautinė paroda apie XVII a. kunigaikščių Radvilų laidojimo kultūrą.
Nesvyžiaus Dievo kūno bažnyčioje 2016 – 2017 m. dirbo tarptautinė specialistų komanda. Tyrinėjimų metu surinkti unikalūs artefaktai.

Projektas „Kunigaikščių Radvilų paveldo Kėdainiuose ir Nesvyžiuje išsaugojimas bei pritaikymas turizmo reikmėms“ ENI-LLB-1-109 įgyvendinamas pagal 2014 – 2020 m. Europos kaimynystės priemonės Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną programą.

Skaityti toliau
Lankymosi taisyklės nuo rugpjūčio 1 d.

Lankytojai privalo dėvėti apsaugines veido kaukes viso apsilankymo metu. Taip pat rekomenduojame lankymosi metu mūvėti vienkartines pirštines.

 • Įėję į muziejų, lankytojai privalo dezinfekuotis rankas;
 • Viso apsilankymo metu būtina išlaikyti ne mažesnį nei 1 m atstumą nuo kitų asmenų (negalioja tarp kartu atvykusių šeimos narių);
 • Lankant ekspozicijas, prašome kiek įmanoma mažiau liestis prie patalpose esančių paviršių;
 • Net ir nesergant virusine liga, būtina laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo (prisidengti, čiaudėti į vidinę alkūnės dalį), rankų higienos.

DĖMESIO!

Prieš įeinant į muziejų ar jo padalinius darbuotojai gali paprašyti leidimo pamatuoti lankytojų temperatūrą naudojant nuotolines temperatūros matavimo priemones. Negavus leidimo ar nustačius aukštesnę nei leidžiamą žmogaus kūno temperatūrą (37,3  °C ir daugiau), lankytojai nebus priimami.

Jeigu sergate, karščiuojate ar blogai jaučiatės, prašome muziejuje ar jo padaliniuose nesilankyti.

Būkime sveiki!

Skaityti toliau
Eugenijaus Strockio akvarelinės grafikos darbų paroda „IŠ DEBESŲ“ Daugiakultūriame centre

Nuo rugpjūčio 6 d. iki rugsėjo 2 d. Daugiakultūriame centre veiks Eugenijaus Strockio (Panevėžys) akvarelinės grafikos darbų paroda „IŠ DEBESŲ“.

Kviečiame pasigrožėti!

Daugiakultūrio centro darbo laikas:
II – V 11.00 – 18.00 val.
VI 10.00 – 17.00 val.
VII 10.00 – 15.00 val.

Adresas: Senosios Rinkos a. 12

Skaityti toliau
Tėvų įspūdžiai ir padėka už projekto „Žalčio simbolis lietuvių liaudies mene“ veiklą

Birželio 22 -30 dienomis Tradicinių amatų centre Arnetų name vyko projektas „Žalčio simbolis lietuvių liaudies mene“. 

Projekte dalyvavusių dviejų vaikų mama išreiškė padėką projekto organizatoriams ir pasidalino savo įspūdžiais apie vykdytą projektą:

  „Esu dėkinga už 2020 m. birželio 22 – 30 d. Kėdainių Arnetų namuose  organizuotą projektinę veiklą vaikams. Joje turėjo galimybę dalyvauti abu mano vaikai: 11 metų sūnus ir 8 metų dukra. Dėl sūnaus negalios, kaip lydintis asmuo dalyvaudama stovyklėlėje, turėjau galimybę stebėti visas veiklas. Pradžioje, be didelio noro, ėjęs sūnus dirbo su pasimėgimu ir džiaugėsi turėdamas galimybę susipažinti su audimu staklėmis, juostų pynimu, medžio drožyba, keramika, vytelių pynimu, vilnos vėlimu, popieriaus karpiniais, žalvario juvelyrika…Dukra nuo pradžių su dideliu entuziazmu laukdavo kiekvieno užsiėmimo.

    Mes patys ne vietiniai – iš Kėdainių rajono. Jautėmės su vaikais taip, lyg gavę nuostabią dovaną.  Projekto metu aplankėme Kėdainių viešąją biblioteką, Kėdainių krašto muziejų, egzotinę gyvūnėlių parduotuvę. Visur turėjome galimybę išgirsti apie šių metų temą – žaltį:  lietuvių literatūroje, tautosakoje, tautodailėje, gamtoje. Visomis technikomis dirbome žalčius, jų atvaizdus, stilizuotą ornamentiką, įkvėpimo semdamiesi iš senosios juvelyrikos, juostų raštų.

     Paskutinę stovyklos dieną vainikavo inscenizuota pasaka ,,Eglė žalčių karalienė“, smagūs judrūs žaidimai susibendravusiems vaikams ir aišku – darbelių paroda. Gera buvo drauge pasidžiaugti įvairiopos kūrybos raiška.

    Kėdainių Arnetų namai turi jau dabar tokią plačią edukacinių užsiėmimų pasiūlą, supažindinančių su tradiciniais lietuvių liaudies amatais, kuriuos veda patyrę meistrai. Potencialas milžiniškas, galimybės sudarytos. Šitame matau praktinį lietuvybės, lietuviškos dvasios sodinimą mūsų vaikuose.

    Dėkojame, kad Kėdainiuose tam sukurta nuostabi erdvė. Arnetų namai su savo istoriniais pastatais ir  edukaciniais užsiėmimais turi gerą trauką šiuolaikiniam jaunimui. Stovyklos metu ne vienas vaikas atrado norą sugrįžti čia rudenį, kai prasidės būrelių veikla.

                                                                        Su dėkingumu –

                                                                                      dviejų vaikų mama.“

Skaityti toliau
Rimanto Zinkevičiaus paroda ,,Pasaulio medžio angelai“

Nuo liepos 27 d. iki rugpjūčio 31 d. Tradicinių amatų centre Arnetų name veiks Rimanto Zinkevičiaus paroda „Pasaulio medžio angelai“.

Rimantas Zinkevičius gimė 1956 metais Ukmergėje. Medį drožia nuo vaikystės. Profesionalus skulptorius, medžio drožėjas. Kuria ir daro kryžius, koplytstulpius, stogastulpius ir skulptūras.

Nuo 1978 metų tautodailininkų sąjungos narys .

,,Medžio drožyba – mano darbas, poilsis ir pragyvenimo šaltinis. Mūsų planetoje auga daugybė įvairiausių medžių. Jie labai įvairūs: dideli, maži, aukšti, stori, ploni. Mes juos matome augančius, žaliuojančius, rudenį pakąstus šalnos, žiemą – plikomis šakomis. Pavasarį jie vėl atgyja gražia žaluma ir vėl džiugina mus. Tačiau medis dar turi ir savo vidų – medieną. Ji labai įvairi. Kiekviena medžio rūšis turi savo spalvą, tekstūrą ir kietumą. Drožiu angelus, norėdamas Jums parodyti mūsų planetoje augančių medžių medienos grožį ir įvairovę. Būdamas svečioje šalyje visuomet stengiuosi surasti toje šalyje augančio medžio gabalėlį ir sugrįžęs į namus drožiu iš jo angelą“.

ADRESAS:Radvilų g. 21
TELEFONAS: (8-645) 05168
EL. PAŠTAS: arnetunamas@gmail.com
DARBO LAIKAS: pirmadieniais – penktadieniais 8.00 – 17.00 val.

Skaityti toliau
Tradicinių amatų centre Arnetų name vyko projektas „Žalčio simbolis lietuvių liaudies mene“

 

 Birželio 22 – 30 dienomis Tradicinių amatų centre Arnetų name vyko projektas „Žalčio simbolis lietuvių liaudies mene“. Projekto dalyviai,vedini smalsumo, paslaptingumo, noro bendrauti, prisiliesti bei pažinti, rinkosi Tradicinių amatų centro (TAC) Arnetų namo kiemelyje. Projekto vykdytojams buvo labai gera matyti šiltas, pasitikinčias ir kupinas smalsumo vaikų akis.

 Pirmąją projekto dieną moksleiviai susipažino su žalčio įvaizdžiu tautosakoje, literatūroje, apžiūrėjo Mikalojaus Daukšos bibliotekoje surengtą parodą, kurią pristatė bibliotekos darbuotoja. Vaikai dalinosi asmenine patirtimi apie žalčius. Atmintyje užfiksavę šį simbolį, stengėsi jį atkurti audimo staklėmis, iš vytelių ir siūlų nusipintose apyrankėse.

 Projekto dalyviai lankėsi ir Kėdainių krašto muziejuje, kur muziejininkė Eglė Morkūnaitė, iš tolo mojuodama ranka ir  nuoširdžiai šypsodamasi, pasitiko būrį jaunimo. Labai įdomiai ir suprantamai pasakojo apie archeologinius kasinėjimus, jų metu aptiktus radinius su žalčio simboliu, leido ne tik apžiūrėti, bet ir jais pasipuošti. Vėliau žalčio simbolį vaikai bandė atkurti vytelių, vilnos ir keramikos darbuose.

Vaikai turėjo galimybę pasisvečiuoti Rimanto Barkausko parduotuvėje ,,Egzotinė gyvūnija“. Gamtininkas supažindino su Lietuvoje bei pasaulyje gyvenančiais žalčiais, pasakojo apie jų gyvenimo būdą, įpročius. Drąsiausiems leido rankose palaikyti kukurūzinį žaltį ir Kalifornijos karališkąją gyvatę. Daugelis panono įsigyti tokį augintinį, tačiau dėdė Rimantas greitai rado išeitį – padovanojo gyvatės išnarą. Vaikų džiaugsmui to pakako. Susipažinę su gyvais žalčiais vaikai skubėjo savo emocijas perteikti amatuose.

Žaltys, žaltys, žaltys… Žaltys karpiniuose, žaltys veltose segėse, žaltys mediniuose amuletuose. Visur tas pats žaltys, tačiau dalyvių kūrybiškumas ir išradingumas sužavėjo net patyrusius mokytojus. Vaikai lyg dėlionę dėliojo prisiminimus ir potyrius į senuosius amatus.

Įgavę jėgų po savaitgalio, projekto dalyviai rimtai kibo į darbus. Vieni kalė ir taukšėjo plaktukais, tarsi muzikos instrumentais grotų  (juk gamino pirmąjį gyvenime žalvarinį žiedą – žaltį!). Puikiai nusiteikusios kitos grupės įsivaizduojamą žalčiuką slėpė lininių audinių ir keliomis spalvomis margintų margučių raštuose.

Paskutinę projekto dieną kiemelis virto spalvinga personažų jūra. Čia vaikščiojo Eglė, šliaužiojo žalčiai, prariedėjo karieta… Projekto dalyviai tapo pasakos ,,Eglė žalčių karalienė“ personažais. Kiekvienas įsijautė į savo vaidmenį ir puikiai vaidino. Skaitovės Danguolės iš Mikalojaus Daukšos bibliotekos dėka, inscenizacija pavyko puikiai! Ne mažiau aistrų, azarto  sukėlė ir Nijolės Grivačiauskienės su dukra vedami kunkuliuojantys tradiciniai judrieji lauko žaidimai, persipynę su šokiais, dainomis.

Kartu su vasaros atostogomis TAC Arnetų namo kiemelyje pražydo įvairiausių amatų kūrybiniai darbai, sukurti 7 – 14 metų gabaus jaunimo. Per senuosius amatus projektas sujungė praeitį ir dabartį.

Dalyvių ir TAC vardu dėkojame Kėdainių rajono savivaldybės administracijai už suteiktą galimybę įgyvendinti projektą ,,Žalčio simbolis lietuvių liaudies mene“.

 

Projektas „Žalčio simbolis lietuvių liaudies mene“buvo finansuojamas Kėdainių rajono savivaldybės administracijos.

 

Skaityti toliau